69 % от богатството си държим в банкови депозити
Съвкупното богатство на българите е 188 млрд. лв., изчислиха от Индъстри уоч
Въпреки че еврозоната вече е в рецесия, а икономическият растеж в България се забавя под 1% годишно, частното финансово богатство на населението нараства с 13% за година, достигайки 48 млрд. Лева, сочат в публикувания днес доклад анализаторите на Индъстри Уоч.
Причината за бързото увеличение на финансовите активи е натрупването на предпазни спестявания и въздържането на домакинствата от големи покупки (на дрехи, битова техника, потребителска електроника), които биха натежали на семейния бюджет. Близо 50% от нарастването на финансовото богатство през последните 12 месеца се дължи именно на свитото потребление на тези стоки.
В условията на забавящ се икономически растеж домакинствата продължават да управляват своите спестявания консервативно, влагайки 69% от финансовото богатство в банкови депозити. В отговор на новия данък върху от дохода от лихви по депозитите ще нарасне интересът към форми на спестяване, неподлежащи на облагане, сред които са вложенията във взаимни и животозастрахователни фондове.
В края на 2012 г. българските домакинства спестяват все по-дългосрочно. Увеличението на срочните депозити за деветмесечието се дължи изцяло на влоговете със срок над 6 месеца, докато по-краткосрочните депозити замръзват на нивата си от края на 2011 г.
Градските жилища в страната струват общо 140 млрд. лева по пазарни цени към края на септември 2012 г. По този начин съвкупното (финансово и жилищно) богатство на българите надвишава 188 млрд. лева.
Жилищните цени вече са близо до „дъното“, но и потенциалът за растеж в краткосрочен план е ограничен поради преобладаващо песимистичните очаквания на населението, все още намаляващата заетост, минималния растеж на ипотечното кредитиране и слабия интерес на чуждите инвеститори към българския пазар на имоти.