ФАО въвежда „Атлас“ против неунищожимите супербактерии

Нарастващата съпротива на бактерии, гъбички, вируси и паразити към антимикробни препарати е сериозна заплаха за здравето в световен мащаб. Ако не се направи нищо, до 2050 г. в зоната на риска ще се окажат приблизително по 10 милиона души всяка година. Освен това е необходимо да се вземат предвид икономическите загуби, свързани с този проблем. Неунищожимите супербактерии са тема на световния конгрес, организиран от ФАО, който се провежда тази седмица в Москва.

unnamed

По-честото използване на антибиотици за поддържане на здравето на хората и животните води до разпространението на микроби, които са придобили имунитет (резистентност) към традиционните методи за справяне с тях.

ФАО планира да помогне на страните в борбата им срещу така наречените супербактерии чрез проследяване и контрол на антимикробната резистентност. За тази цел организацията е разработила инструмент за лабораторни изследвания и система за проследяване на устойчивостта към противомикробните препарати ФАО ATLASS. В момента ФАО последователно създава международна общност от експерти за широкото прилагане на система за наблюдение при производството на храни и в селскостопански сектори на икономиката.

Тази седмица в Москва ФАО ще проведе петдневно обучение за използването на АТЛАС. Обучителният семинар е организиран съвместно от ФАО и Потребителския надзор на Русия (РосПотребНадзор), заедно с Централния руски научно-изследователски институт за епидемиология.

В уводната си реч Андрей Розстални, ФАО експерт по животновъдство и ветеринарна медицина, каза, че при обучението си руските специалисти ще бъдат запознати с теорията, мащаба, целите, контекста и възможните начини за прилагане на тези инструменти за оценка, както и да получат ценен практически опит.

За да придобият практически опит (прилагане на ФАО АТЛАС системата), експертите ще се обучават в микробиологична лаборатория на контролния център на РосПотребНадзор, където се извършва мониторинг на остатъчните количества антибиотици в хранителните суровини и хранителни продукти. След завършване на обучението руските експерти ще участват в оценката на националните лаборатории в пет страни в региона.

ФАО провежда тази тренировъчна сесия като част от проект, подкрепен от Руската федерация, която заделя 3,3 милиона щатски долара за нейното изпълнение. В проекта се предвижда помощ за Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан, за да се противопоставят на заплахата от антимикробна резистентност на храни и селскостопански системи.

Към днешна дата по система ФАО АТЛАС е направена оценка в 14 страни: шест от тях са в Африка (Гана, Кения, Сенегал, Обединена република Танзания, Замбия и Зимбабве) и осем – в Азия (Камбоджа, Индонезия, Лаоската народнодемократична република, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам).

ФАО си поставя задачата през следващите години да въведе прилагането на този инструмент още по-широко. ФАО АТЛАС позволява да се хармонизират и координират дейностите на национални и международни системи за наблюдение в секторите на храните и селското стопанство в рамките на прилагането на многосекторен подход „Едно здраве“.

Leave a Comment