Сигнал: Двама търговци, дегизирани като фермери, ще доставят за над 736 хил. лв. плодове на 220 училища
Търговците тотално изхвърлиха земеделците от училищната схема за доставки на плодове и зеленчуци, като регистрираха фиктивни стопанства, алармираха от БАОППЗ. Така обявеното предимство на фермерите при кандидатстване бе отнето
Две фирми, регистрирани като земеделски производители тази година след 10 април, са одобрени за доставчици на плодове и зеленчуци по схемата „Училищен плод“. Техните стопанства са в землището на гр. Угърчин (обл. Ловеч) и общата им площ е почти 24 декара. Фирмите „Дивела фрут“ЕООД и „Ради В“ЕООД ще доставят зеленчуци на общо 220 учебни заведения с 40 хиляди ученици. Те представляват 8% от целевата група по схемата. Дружествата очевидно са свързани, тъй като едно и също упълномощено лице – Димитрина Огнянова – е внесло заявленията им. Регистрацията на фирмите е в София, район „Овче купел“. Сигнал за очевидното несъответствие между изискванията към доставчици и списъка на одобрените от ДФ „Земеделие“ доставчици е подаден от Българската асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци (БАОППЗ) към министъра на земеделието и директора на фонда. В писмо до медиите от асоциацията разкриват подробности за този фрапантен случай.
„Ради-В“ ЕООД с ЕИК 203057574 с УРН 632422 е одобрен като Земеделски производител за доставчик за 119 учебни заведения в страната. „Дивела фрут“ ЕООД с ЕИК 203762812 с УРН 676554 в качеството му на Земеделски производител е одобрен за доставчик в 101 учебни заведения в страната.
Двете дружества дори не отговарят на изискването определено в § 1, т. 7 от Допълнителната разпоредба на Наредбата, а именно: „Производител на плодове и зеленчуци“ е физическо или юридическо лице, регистрирано като земеделски стопанин по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, което произвежда най-малко два продукта, включени в приложение № 1а, на обща площ минимум 2,5 ха.“
Регистрацията следва да не е по-късно от 10 април 2018 г., според наредбата и според писмо на министър Румен Порожанов от 4 юли т.г., изпратено до парламента.
Към дата 17 април 2018 год. „Ради-В“ ЕООД е разполагал със следните „производствени“ площи в землището на гр. Петрич и гр. Угърчин: полски домати – 0,4724 ха; полски краставици – 0,6718 ха; други зеленчуци – 0,1 ха или обща площ от 1,2442 хектара. Дори и след 10 април 2018 год., кандидатът не разполага с необходимия размер на земя и не произвежда земеделска продукция върху нормативно определената минимална площ от 2,5 хектара, посочват от асоциацията.
Към дата 17 април 2018 год. „Дивела фрут“ ЕООД е разполагало със следните „производствени“ площи в землището на гр. Угърчин: полски домати – 0,500 ха; полски краставици – 0,550 ха; други зеленчуци – 0,0968 ха или обща площ от 1,1468 хектара. Дори и след 10 април 2018 год., кандидатът не разполага с необходимия размер на земя и не произвежда земеделска продукция върху нормативно определената минимална площ от 2,5 хектара.
Двете фирми неправомерно са одобрени от ДФ „Земеделие“ за доставчици по схемата „Училищен плод“. Те са и абсолютно недопустими за участие съгласно наредбата.
Чии са тези фирми и защо се толерират въпреки сигналите и жалбите, оито са заведени срещу тях, пипат от БАОППЗ.
От асоциацията предлагат следния алгоритъм на изчисление, който показва сумите, заради които търговците са се дегизирали като земеделци:
40 000 бр. деца х 46 доставки = 1 840 000 бр. порции плодове и зеленчуци. При средно тегло от 200 гр. на порция = 368 000 кг. плодове/зеленчуци. При средна цена за 1 кг. от 2 лв. без ДДС, то 368 000 кг. х 2,00 лв. = 736 000 лв. без ДДС или 883 200 лв. с ДДС!
Изпълнителният директор на асоциацията Чавдар Маринов обясни пред Агро Пловдив, че тази година реални фермери, които са доставяли плодове и зеленчуци в учебните заведения от години, тотално са изместени от търговските фирми. Списъкът на доставчиците е свит драстично – тоест по-марко фирми, по-големи количества. Широкото обявеното предимство на земеделските производители пред търговците при избор на доставчици е напълно компрометирано заради масовата регистрация на търговските дружества като земеделски производители по Наредба 3. От ДФЗ не са извършили фактически проверки на новорегистрираните земеделски производители – кандидати за доставчици по схемата. Не са направили дори и сметките дали е възможно тези фирми да осигурят за децата количествата плодове спрямо обема на регистрираните им стопанства.
Прочети още: Менте производители се наместиха в училищните схеми, снабдяват децата с ябълки от Полша и Македония