Зам.-министър Ч. Маринов: Всеки търговец на плодове и зеленчуци ще има идентификационен номер

Ще използваме гръцкия модел при създаване на Регистър на търговците. Целта ми е да имаме задание и работна група до края на годината

Чавдар Маринов, заместник-министър на земеделието, храните и горите, пред Агро Пловдив

Чавдар Маринов

Г-н Маринов, на заседанието на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство миналата седмица обявихте идеята да се създаде Регистър на търговците на плодове и зеленчуци. Защо е необходим?

Не е нормално да се търгуват плодове и зеленчуци и ние да не знаем техния произход, къде се съхраняват, при какви условия, имат ли сертификати … Общо взето е необходимо НАП, Агенция „Митници“, БАБХ да имат връзка с търговеца, за да се види дали той е изряден.

Вероятно това, което казвате, касае едровите търговци. Не бакалиите, не по-дребните производители, които сами продават продукцията си?

Малките търговци се наблюдават от други институции. При малките производители има друг проблем. Те казват, че продават собствена продукция, но заедно с нея търгуват и други стоки.

Отсега може да се прогнозира, че създаването на регистъра на търговците ще срещне силна съпротива …

Възможно е, но тази стъпка трябва да се направи в интерес на всички – на потребители, на производители, на реда … Ще ползваме гръцкия модел. Попитайте дали някой наш производител може да закара стока на пазара в Солун. Този модел всички страни членки на ЕС го прилагат. Създават бариери пред вносната продукция, дори имат изисквания за доставки от местен произход. Това не е нерегламентирано, не е забранено от ЕС. Ние не ограничаваме търговията, искаме да я урегулираме по наши правила.

Но и доста нашите производители не издават фактури, когато продават продукцията си

Аз разполагам с фактури. Фактури за вносни картофи, закупени на 0,06 евро за килограм.

Как е възможно това?

Факт е, обаче. Нашата цел е амбициозна, но не е неизпълнима. С помощта на колеги от другите звена ще започнем да работим. Ще създадем работни групи, ще обявим обществена поръчка, за да създадем тази база данни, за която между другото има европейски регламент. Имаме я като изискване и в наш закон и наредба.

В тази база данни, която ще съдържа Регистърът, ще има ли информация за обороти?

Задължително! Националната агенция по приходите (НАП) така или иначе има своите задачи относно надзора на тъърговията с плодове и зеленчуци. Имаме данъчни инспектори по границите, които също ще съблюдат заложените правила. Всеки търговец ще има собствен идентификационен номер. Търговците ще бъдат два основни типа. Търговци тип А са тези, които имат собствен склад и чиято дейност осигурява пълна проследимост. Търговците от тип Б нямат собствени складове, но задължително трябва да представят договор с търговец от тип А. Няма да приемем варианта стоката да се съхранява във фургони например, ще заложим основни изисквания.

Това ще защити ли интереса на нашите производители?

Надявам се, това е моделът те да бъдат защитени. Ще направим обучение с колегите от Гърция и ще работим в тази посока.

Кога се очаква да се създаде Регистърът?

Поставил съм си за цел до края на годината да създадем работна група и да започнем да обсъждаме задание. Важно е заданието как ще бъде направено. Необходимо е да направим оценка какво ще ни струва създаването на регистъра. Вървим към електронно правителство с миграция на данни. Няма да е евтино създаването на програмните продукти.

По ваша идея се очаква да се внедри и качественият показател „пресни/свежи плодове и зеленчуци“. Какви ще са неговите параметри?

Това би трябвало да ограничи вноса и предлагането в търговските вериги. В Германия например свежите продукти са тези, които идват набрани от полето от максимум 100 км разстояние, не повече. Разбира се, това се прилага в определен сезон, защото не можем и не бива да ограничаваме търговията на вносни зеленчуци и плодове, които липсват у нас в определени сезони.

Leave a Comment