Нови мерки срещу АЧС: Обезщетение за всички убити свине на 20 км от индустриални ферми!

Създават се незабавно санитарни зони около свинекомплексите
Ветеринари и военни ще бдят постоянно в 67-те кланици

Щастливите прасетаОколо всички индустриални свинекомплекси в страната, които са общо 65 (в три от тях заразата от Африканска чума по свинете – АЧС, вече проникна – б.р.), ще бъде установена 20-километрова санитарна зона. В нея няма да остане нито едно прасе в стопанствата тип „заден двор“. Стопаните на евтаназираните животни ще бъдат обезщетени от държавата, която ще очаква възстановяване на разходите от ЕК. Ще започне незабавно изпълнение на тази мярка. Това съобщи след заседанието днес на Централния епизоотичен съвет към правителството, което бе проведено под председателството на вицепремиера Томислав Дончев, земеделският министър Десислава Танева, цитирана от БНР. Заседанието бе с основна тема: Африканска чума по свинете.

Мярката за унищожаване на всички домашни прасета в 20-километровите зони около индустриалните свинеферми, и обезщетяване на личните стопани, бе предложена в становище преди десетина дни на Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Не е ясно как ще се процедира, ако в 20-километровата зона има регистрирана свинеферма тип А, а такива са 123 на брой в страната, някои от които с хиляди животни.

Въвежда се още строг контрол и при кланиците. „В България има 110 регистрирани кланици, 67 са за клане на свине. Тези кланици ще могат да извършват дейността си само при постоянното присъствие на ветеринар и военна полиция в останалото време, с цел недопускане на клане на нерегламентирани домашни свине, които не са от обекти със съответното ниво на биосигурност“.

Още от петък има издадена заповед да се отговаря в максимално кратък срок на въпросите на Министерството на околната среда за съгласуване на площадки за загробване. Такава ще има във всяка община. Танева съобщи още, че у нас са регистрирани 22 случая на заразени домашни свине и 20 – на диви. Потвърден е и случай в тип „заден двор“ във Видинско.

Вицепремиерът Томислав Дончев призова стопаните и кметовете да съдействат, тъй като без адекватни мерки и от тяхна страна ситуацията ще се усложни. „Най-ефективната превантивна мярка, особено в буферната зона, е прасетата, отглеждани в заден двор – заколване и термична обработка. Съхраняването във фризера може само да замрази проблема, даже да го замрази с месеци. След използване на месото, извадено от фризера след няколко месеца, заразата може да пламне отново“.

Край русенското село Голямо Враново трябва да започне  евтаназия в свинефермата с над 25 хиляди прасета . Собствениците отказват  да умъртвяват животни, преди да се направят повторни изследвания за заболяването .
Бедствено положение заради АЧС е обявено в областите Русе, Добрич, Плевен и Разград, припомнят от националното радио.

Leave a Comment