Еньовден – празник на слънцето, билките и водата

Посрещнете изгрева в 5.45 часа и бъдете здрави

Еньовден - празник на билките, водата и слънцетоДнес е Еньовден – най-таченият от лечителите и признат като магически празник. Той е най-дългият ден в годината, изпълнен с надежда и вяра в добрите сили на природата, ден за прозрения и равносметка. Според църковния календар на този ден е роден Йоан Кръстител. 24 юни е свързан и с лятното слънцестоене и затова е празник и на великата лебечна сила на Слънцето. В народните традиции е на Еньовден е добре човек да е буден при изгрева (утре слънцето изгрява в 5.45 ч), когато слънцето трепти и плува. Дори само тази гледка му стига, за да събере златната лечебна сила на природата в себе си. След това трябва да погледне през рамо сянката си. Ако е цяла – се вярва, че ще е здрав. Денят е и патронен празник на билкарите и лечителите.

На Еньовден народът казва, че водата в росата, реките и кладенците има лечебна мощ, защото слънцето се е окъпало в нея. Ако се измиеш в такава вода, се прощаваш с болестите си и тя те пази цялата година здрав.

На този ден билките имат особена мощ, но е казано, че за да се отключи, трябва силно да се вярва в това. Затова, когато пиете билков чай, не се съмнявайте, че в него е енергията на живата природа.

В българската традиция Еньовден стои по значение редом с Коледа, Великден и Гергьовден, но от всички тях, като че ли той е с най-силно езическо влияние. Празникът има различни названия – Яневден (Софийско), Иванден (Западна България), Иван Бильобер (Североизточна България). 

Според народната вяра от този ден слънцето започва да умира, а годината клони към зима. Казва се, че свети Еньо „облича калшника (кожуха) и отива да донесе зима“, „Свети Еньо започва да си кърпи кожуха и се стяга за зима“. С култа към слънцето е свързано и паленето на обредни огньове, което, между другото, е характерно за цяла Европа.

За лечение и гадаене, при залез слънце се взима от чист сладък извор “мълчана вода” (налята при пълна тишина, за да не се погуби от човешки глас магическата й сила). През нощта срещу празника не бива да се пие вода, нито да се налива, а в самия ден не се пере, за да не се поболее член на семейството.

На Еньовден се гадае за здраве, женитба и плодородие. Еньовденските гадания се извършват в обичая надпяване на пръстен (или китка), който наподобява Ладуването, а в Югоизточна България и в някои райони на Североизточна България гаданията се разгръщат в обичая Еньова буля.

Имен ден празнуват Енчо, Еньо, Йоан, Йоана, Яна, Янаки, Яне, Яни, Янина, Янка, Янкул, Янчул.

Leave a Comment