Свързани лица няма да могат да участват в търгове за имоти на ТКЗС

Първоначалната цена не може да е по-ниска от данъчната оценка + 10%
обори в стопанския дворСвързани лица няма да могат да участват едновременно в търгове за имоти в дворовете на бившите ТКЗС-та. Освен това началната цена на тръжните имоти няма да е по-ниска от данъчната оценка, увеличена с 10%. Това са част от промените в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), който е обнародван в днешния бр. 100 от 20.12.2019 г. на „Държавен вестник“. Промяната е наложена с Постановление на МС от 17 декември 2019 г.
Промените въвеждат изискване към общинските земеделски служби да проверяват два пъти в годината държавните имоти, отдадени под наем за създаване и отглеждане на трайни насаждения, за да се провери състоянието и ползването на заявените за подпомагане градини. Ще се описват проведените дейности в съответствие с предмета на договора, като се правят и геореферирани снимки от всяка ъглова точка на тези имоти.
Основните промени на Правилника касаят няколко подточки на чл. 56, който определя реда за продажба на земи, незаети със сгради и съоръжения или прилежащи площи към тях на бившите ТКЗС.
Новият текст в чл. 56ж, ал. 2 гласи, че „Началната тръжна цена на имотите е пазарната оценка, изготвена от независим оценител, вписан в Регистъра на независимите оценители, и възложена от директора на областната дирекция „Земеделие“. Данъчната оценка се определя като за земи в строителни граници и това обстоятелство се посочва изрично в удостоверението за данъчна оценка. Началната тръжна цена не може да бъде по-ниска от данъчната оценка на имота, увеличена с 10 на сто.“
Включено е изискване за съставяне на констативен протокол за оглед на място на имота, който отразява актуалното му състояние.
Право на участие в първия търг, открит със заповед на министъра, имат само собственици на имоти в границите на стопанския двор, съседни на имота – обект на търга, които не представляват обслужващи пътища, независимо от тяхната собственост. Имоти, които нямат обща граница с предлагания на търга имот, не се считат за съседни.
На търг могат да бъдат обявени само имоти, за които след служебна проверка от областна дирекция „Земеделие“ е установено, че имат най-малко два съседни имота, които са собственост на различни физически, юридически лица или общини. Търгът може да се проведе само когато за всеки обявен имот са подадени повече от едно заявление за участие от лица, собственици на отделни имоти, съседни на имота – обект на търга, допуснати за участие в търга.
Не се допускат за участие в търга кандидатите, придобили собственост върху имоти в границите на стопанския двор, съседни на имота – обект на търга, образувани в резултат на делба или обединяване след откриване на тръжната процедура.
Свързани лица по смисъла на Търговския закон и свързани предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия не могат да бъдат самостоятелни кандидати или участници в тръжната процедура за един и същ имот.
Включено е и правото тръжната комисия да може служебно да събира доказателства за свързаността на кандидатите чрез справка в съответния публичен регистър, а когато такъв не се поддържа, информацията се изисква и получава по служебен път от компетентната администрация, пише в новия правилник.
Недоволните от резултата на търга ще могат да възразяват не по реда на ГПК, както бе досега, а по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Leave a Comment