Субсидии за английските фермери, само ако осигуряват обществени ползи
През 7-годишния преходен период Великобритания ще наложи свои правила на подпомагане, съобщи пред годишната аграрна конференция екоминистър Тереза Вилиерс
Законопроектът за земеделието ще бъде въведен в парламента на Великобритания по-късно този месец, тъй като страната се подготвя да разработи своя собствена политика за земеделие за първи път от десетилетия, заяви министърът на околната среда Тереза Вилиерс вчера при откриването на годишната конференция за земеделие в Оксфорд, предаде Ройтерс.
Бъдещото финансиране на селското стопанство все повече ще бъде обвързано с осигуряването на обществени ползи, като например справяне с климатичните промени или подобряване на хуманното отношение към животните.
„Имаме потенциал да създадем добронамерен кръг между селското стопанство, справянето с изменението на климата, защитата на биологичното разнообразие и осигуряването на инвестиции в нашата селска икономика.“
Президентът на Националния земеделски съюз Минет Баттерс заяви, че напускането на Великобритания от Европейския съюз е „най-голямото нулиране на селскостопанската политика от 40-те години“.
Великобритания трябва да напусне ЕС до края на този месец. Докато е член на търговския блок, страната прилага Общата селскостопанска политика на ЕС.
В Англия ще има седемгодишен преходен период за фермерите, за да се приспособят към промените, по време на които плащанията, които не са свързани с предоставянето на обществени ползи, ще бъдат прекратени.
Съгласно селскостопанската политика на ЕС британските фермери получават около 3 милиарда паунда (3,9 милиарда долара) годишно публични средства.
Част от парите вече са свързани с участието в екологични схеми, но има и годишни плащания въз основа на собствеността върху земеделска земя.
За някои фермери такива плащания могат да представляват до 70% от доходите им.
Политиките могат да се различават в Шотландия и Уелс, където прехвърлените администрации контролират разходите на фермите.
Президентът на NFU Батърс заяви, че бъдещето на земеделието във Великобритания ще зависи и от бъдещите търговски сделки с ЕС и други потенциални партньори, като САЩ.