Чудо: По 10 стотинки домати на борсата!
Червеният зеленчук узря на полето, а производителите решиха сами да го продават на тържището
Родните домати стигнаха до 10-20 стотинки за килограм на борсата до с. Първенец! На тази цена са най-дребните, които още ден-два и ще трябва да се бракуват. Най-скъпите домати са 0.70 лева – едри и розови. Масовото търсене обаче е за средно големи домати, за които търговците искат 0.40 лева за килограм. Тъй като тържището до Първенец е за продажби на едро, споменатите цени са валидни само ако закупите поне една щайга от зеленчука. Всички домати тук са български.
„Цените на доматите са трагични от сряда насам“, обясни наемател на павилион. Само до преди седмица те са се търгували с лев отгоре. Причината за бързото им падане е, че изведнъж се появила много стока на пазара. „Докато имаше само домати от полиетиленови оранжерии, цените бяха сравнително добри. От тази седмица обаче излязоха и полските, и те буквално ни заляха“, описаха ситуацията продавачите. Те признаха, че предпочитат да изхвърлят доматите, които са се скапали, отколкото да ги подарят. На въпроса няма ли консервен комбинат, на който да продават старата стока, която си е изгубила цената, те питат: „Какъв комбинат, какво говорите?“
Според тях проблемът със срива на цената идва от производителите, които вместо да си гледат
земеделието, се опитват да бъдат и търговци. „Пристигат тук с бусове и започват да продават на цените на търговците. Обаче след няколко часа се изнервят, защото знаят, че ги чака работа на полето. И – хоп! Смъкват драстично домата, за да се освободят“, описа ежедневието на тържището Емил Христов. Така производители ставали вредни и за себе си, и за професионалните търговци. „Да не ви описвам с колко съм „потънал“ тази седмица“, оплака се продавачът. „Тези, най-едрите домати, ги купих за 1.20 лева, а сега ги продавам по 0.70“, посочи щайгата Христов. Той е категоричен, че не може да се намери и един гръцки домат из цялата борса. За последно, гръцките са били купувани от съседната страна за 0.70 € преди 10 дни. „Сигурно и сега струват толкова там“, подхвърли търговецът.
Работещите на тържището обясняват, че хипермаркетите са ги лишили от продажбите на дребно. До преди 2-3 години пловдивчани редовно посещавали тържището в събота и неделя и правели сериозни обороти на дребно. Сега обаче предпочитат да пазаруват от хипермаркетите, защото цените в тях били почти същите като на борсата край Първенец.
Най-силните дни на тържището са вторник, четвъртък и неделя. В тях, като по национална план-програма, прииждат търговци от цялата страна, за да заредят със стока. Работният ден на борсата започва от 5 часа сутринта и между 13-14 часа приключва. „Няма Великден, няма Петровден – всеки ден е работен“, казват хората.
За разлика от доматите, краставиците не са много и държат цена. Най-едрите и кривите се продават по 0.50 лева, а качествените – по 1 лев.
Отскоро има и български дини, но още са зелени, преценят професионалистите на тържището. Затова масовите плодове все още са от Гърция. Цената им е паднала на 30-35 стотинки. Пъпешите – също повечето гръцки, струват 0.80 до 1 лев. Кайсиите и прасковите се продават по 1-1.20 лева, а черешите по 1.60.
Пресните картофи днес вървяха по 0.80-1 лев, зеленият фасул по 0.80, патладжанът – 0.80-0.90 лв., а чушките за пълнене между 0.60 и 1 лев.
Из тържището се носеше неописуем аромат – ту на сладки пъпеши, ту на загниващи домати.