ЕК: Можем ли да намалим с 55% емисиите на СО2 до 2030 г.? Можем и ще го направим!

Ползите ще са по-големи от разходите по наши сметки, а в бюджета са заделени над 600 млрд. евро за климат и екология, заяви днес пред евродепутатите зам.-председателят на ЕК Марош Шефкович

Марош ШефчовичЕвропейската комисия (ЕК) предлага да се ускори намаляването на въглеродните емисии, така че до 2030 г. те са са с 55% по-малко спрямо 1990 г. За целта в бюджета за следващия програмен период са заделени над 600 млрд. евро. Това заяви днес в речта пред Европейския парламент заместник-предсетателят на комисията Марош Шефчович. Той засегна две теми – климата и околната среда и цифровизацията.

Шефкович припомни предишната договореност между парламента и европейските лидери Европа да стане първият по отношение на климата неутрален континент до 2050 г. Според комисията обаче ако продължаваме да работим както обикновено до 2050 г. емисиите ще намалеят едва с 60%. „Затова трябва да увеличим скоростта. 60% са твърде малко, за да се ограничи глобалното затопляне и неговото опустошително въздействие“, каза Шефкович.

„Нашият анализ на разходите и ползите ни казва, че ползите са по-големи от разходите. Науката ни казва, че нямаме избор. Парижкото споразумение го изисква. И проведената от нас обществена консултация показва, че много голяма част от европейците очакват това от нас, включително в бизнес сектора. Всички те наблюдават нарастването на екстремните метеорологични условия“, посочи зам.-председателят.

Бизнесът иска да инвестира в зелени иновации, също иска сигурност и предсказуемост.

„Имаме ли план за реализиране на повишената амбиция? Да, ние го правим.“

„Можем и ще предложим до юни 2021 г. надстройка на нашия набор от инструменти за политика, за да станем „годни за 55“ по най-рентабилния и подобряващ иновациите начин. Това ще бъде подкрепено отново от оценки на въздействието за държавите-членки и икономическите сектори.

Имаме ли ресурси за финансиране на по-високите климатични амбиции? Да, ние го правим, продължи Марош Шефкович.

Той заяви, че следващият бюджет на ЕС и NextGenerationEU ще предоставят над 600 милиарда евро за климат и екологични инвестиции. Тази инвестиция от равнището на ЕС трябва да използва множество от това в по-нататъшни частни и публични инвестиции, които ще подкрепят прехода. И това включва инвестиции за справедлив преход.

Имаме ли съюзници в тази задача? Да, ние го правим.

Шефкович припомни, че на Общото събрание на ООН преди две седмици президентът Си обяви, че Китай се стреми да постигне въглероден неутралитет преди 2060 г. И че ще достигне своя пик на емисиите на CO2 преди 2030 г.

Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса заяви, че страната му ще се стреми към въглероден неутралитет до 2050 г. „Това са послания, които искаме да чуем. И ние се нуждаем от повече от тях“, защото Европа няма да реши климатичните промени сама.

Старият континент излъчва по-малко от 10% от глобалните емисии на CO2. Добрата новина за света обаче е, че ЕС има съюзници в тази мисия, подчерта зам.-председателят на ЕК и добави:

Така че въпросът, който остава, е: имаме ли решение?

„Ако се огледаме около себе си, ние се насочваме от сезона на горските пожари право към сезона на наводненията. Това ли е светът, в който искаме да живеем? Свят на безкрайни природни бедствия? Постоянно нарастване на опустиняването?

Сега въпросът за вас, Европейският парламент, е да се обедините около амбициозна климатична цел от поне 55% до 2030 г.

И ще настояваме европейските държавни и правителствени ръководители да се обединят  зад една и съща амбиция преди края на годината.

Leave a Comment