Екоминистерството: До 27 ноември всички сондажни кладенци да се регистрират!
Не се заплащат такса и не се изискват водомери за съоръженията с нисък дебит в населени места
Водовземни съоръжения, които не са регистрирани, не могат да бъдат ползвани, предупреждават от МОСВ. Изграждането на описаните съоръжения без разрешително по смисъла на Закона за водите е престъпление, съгласно Наказателния кодекс.
При установяването на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след 27 ноември 2020 г. същите се ликвидират за сметка на собственика им, който носи и наказателна отговорност за това престъпление, се казва в съобщението.
Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра, което съдържа трите имена на собственика на имота; данни за поземления имот: УПИ/идентификатор на имот, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване; дълбочина на кладенеца; диаметър на тръбата или на отвора на зиданите кладенци; начин на черпене на водата – с кофа или с помпа; цел, за която се ползва водата.
Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности не се заплаща.
Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.