10 години от бедствието във Фукушима

фукушима
18 хил. души загинаха, над 150 хил. бяха изселени, 170 души се жертваха в спасителна операция след като 14-метрово цунами заля атомната централа и предизвика три фатални взрива

Навършват се 10 години, откакто Япония беше ударена от гигантско земетресение с магнитуд 9.0, предизвикало масивно цунами. По протежение на североизточния бряг десетки градове и села бяха обхванати от вълната с височина 14 метра. Бедствието предизвика срив в атомната централа на Фукушима Даичи на 250 км северно от Токио.

При бедствието загинаха 18 000 души, изтриха се цели градове от картата, което принуди над 150 000 души да напуснат домовете си, заради изтеклата радиация.

Правителството смята, че бедствието може да струва близо 200 млрд. Долара, а почистването може да продължи до 2051 г.

На 12 април 2011 г. японската агенция за ядрена и индустриална безопасност обяви временно аварията за инцидент от най-високата 7-а степен по Международната скала за ядрени събития, което го постави на едно ниво с този в Чернобил през 1986 година. Агенцията е изчислила, че количеството радиация, изтекло в околната среда, надвишава най-малко 15 пъти нормата, необходима за поставянето на събитието в седма степен. Въпреки това, това е едва 10% от количеството, освободено при инцидента в Чернобил.

Какво точно се случи в АЕЦ Фукушима Даичи преди 10 години?

При засичането свирепия трус от 9-та степен, работещите реактори автоматично спират процеса на ядрено делене в ядрата си. Поради спирането на реакторите и други проблеми с електроснабдителната мрежа, електрозахранването към реакторите е преустановено и аварийните дизел генератори се задействат автоматично. Те задвижват помпите, които циркулират охлаждаща вода през ядрата на реакторите с цел отвеждане навън на топлината от ядрения разпад, който продължава дори и след спиране на ядреното делене.

Земетресението поражда 14-метрово цунами, което преминава над морската дига на електроцентралата, наводнява зоните около блоковете от 1 до 4 и изкарва от строя аварийните генератори. Последвалата загуба на охлаждане на реакторите води до три случая на разтапяне на активните им зони, три водородни взрива и изпускане на радиоактивно замърсяване в блокове 1, 2 и 3 между 12 и 15 март. Басейнът с отработено ядрено гориво на 4 блок повишава температурата си на 15 март, но не кипи достатъчно дълго, за да оголи горивото.

В дните след аварията, радиацията, изпусната в атмосферата, принуждава правителството на страната да обявява все по-голяма зона за евакуация около електроцентралата, която накрая достига 20-километров радиус. Около 154 000 жители са евакуирани от населените места около централата, поради повишаването на околната йонизираща радиация.

Голямо количество вода, замърсена с радиоактивни изотопи, се изпуска в Тихия океан по време на и след бедствието. Оценено е, че около 18 хиляди терабекерела радиоактивен цезий-137 са изпуснати в океана по време на аварията, а към 2013 г. около 30 гигабекерела цезий-137 все още се носят из водите. Впоследствие са построени нови стени по брега, които да спрат потока от замърсена вода към океана.

Ядрената катастрофа в АЕЦ Фукушима в Япония не е нанесла статистически измерими щети на населението, според нов доклад на Научния комитет на ООН за въздействието на радиация (UNSCEAR), публикуван преди дни.

Учените установиха, че нарастването на рака на щитовидната жлеза сред децата през последното десетилетие не е свързано с повишена радиация.

В други райони и страни без по-висока радиоактивна експозиция по-доброто наблюдение също е довело до установен увеличен брой на рак на щитовидната жлеза, допълва UNSCEAR. „Това е катастрофа, но не е радиационна катастрофа“, коментира радиационният биолог Анна Фридл, която представлява UNSCEAR в Германия.

В сравнение с Чернобил, във Фукушима се отделят по-малко радиоактивни вещества и те се установяват до голяма степен в морето, вместо на сушата. Японското население също консумира по-малко замърсени храни, добави Фридл.

UNSCEAR обаче заяви, че въпреки констатациите на доклада, това не означава, че изобщо няма риск от рак заради инцидента. Сред около 170 спасителни работници, които са били изложени на много висока радиация, се очакват два до три допълнителни случая на рак. UNSCEAR заяви, че други фактори като стрес, сърдечни проблеми и други заболявания са възникнали в резултат на евакуацията. Общият риск от рак в Япония е 35%.

Leave a Comment