Юли 2021 г. е най-горещият месец в света, регистриран някога
Ако обединим силите си сега без забавяне и без оправдания, можем да предотвратим климатичната катастрофа, предупреди генералният секретар на ООН по-рано
Юли е най -горещият месец в света, регистриран някога, съобщи американска федерална научна и регулаторна агенция.
Данните показват, че комбинираната температура на сушата и повърхността на океана е била 0,93C над средното за 20-ти век от 15,8C.
Това е най-високата температура, откакто записването е започнало преди 142 години. Предишният рекорд, поставен през юли 2016 г., беше равен на тези през 2019 и 2020 г., цитира Би Би Си.
Експертите смятат, че това се дължи на дългосрочното въздействие на изменението на климата.
В изявление Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) заяви, че незавидният рекорд на юли е причина за безпокойство.
„Този нов рекорд добавя към тревожния и разрушителен път, който изменението на климата е определило по света“, заяви администраторът на NOAA Рик Спинрад
Комбинираната температура на сушата и повърхността на океана е с 0,01 ° С по-висока от рекорда за 2016 г.
В Северното полукълбо температурата на земната повърхност достигна „безпрецедентни“ 1,54C температурно увеличение над средното, надминавайки предишния рекорд, поставен през 2012 г.
Данните показват също, че юли е най -горещият месец в Азия, както и вторият най -горещ в Европа след юли 2018 г.
Изявлението на NOAA включва и карта на значителни „аномалии“ на климата през юли, в която се отбелязва, че глобалната активност на тропическите циклони тази година е необичайно висока за средния брой на бурите.
По -рано тази седмица в доклад на Организацията на обединените нации се казва, че изменението на климата оказва „безпрецедентно“ въздействие върху земята, като някои промени вероятно ще бъдат „необратими от векове до хилядолетия“.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че констатациите са „червен код за човечеството“.
„Ако обединим силите си сега, можем да предотвратим климатичната катастрофа. Но както става ясно от днешния доклад, няма време за забавяне и няма място за оправдания“, каза той.
Авторите на доклада казват, че от 1970 г. глобалните повърхностни температури са се покачвали по-бързо, отколкото през всеки друг 50-годишен период през последните 2000 години.
Екстремни жеги през юли 2021 г.
- Азия видя най -горещия си юли досега
- В Европа беше регистриран вторият най-топъл юли, като няколко части от Южна Европа достигнаха температури над 40C (104F). През август Италия може да е регистрирала най -горещата температура, регистрирана някога в Европа , тъй като 48,8C са докладвани в Сицилия – въпреки че показанията трябва да бъдат проверени
- Северна Америка отбеляза шестия си най-горещ юли. В края на юни Канада регистрира най-високата си температура досега , като Литън в Британска Колумбия достига 46,6C
- Юли също беше четвъртият най -топъл в Австралия и шестият най -топъл в Нова Зеландия
- Африка преживя седмия си най-горещ юли
- Южна Америка записа своя 10-ти най-топъл юли