Нова директива ще наказва сурово еко престъпления като незаконна търговия с дърва или добиване на вода
Освен санкции, директивата предлага допълнителни наказания като възстановяване на природата, изключване от достъп до публично финансиране и отнемане на административни разрешения
Днес Европейската комисия прие предложение за нова директива на ЕС за борба с екологичните престъпления, изпълнявайки ключов ангажимент на Европейския зелен пакт. Предложението има за цел да направи опазването на околната среда по-ефективно, като задължи държавите-членки да предприемат наказателноправни мерки. Директивата дефинира нови екологични престъпления, определя минимално ниво за санкции и засилва ефективността на сътрудничеството на правоприлагащите органи. Той също така задължава държавите-членки да подкрепят и подпомагат хората, които съобщават за екологични нарушения и да си сътрудничат с правоприлагащите органи. Това предложение ще помогне за опазването на природата и природните ресурси, както и за общественото здраве и благополучие.
Предложението определя нови екологични престъпления на ЕС, включително незаконна търговия с дървен материал, незаконно рециклиране на кораби или незаконно добиване на вода. Освен това предложението изяснява съществуващите дефиниции за екологични престъпления, като осигурява по-голяма правна сигурност.
Комисията предлага да се определи общ минимален знаменател за санкциите за екологични престъпления. Когато престъплението причинява или има вероятност да причини смърт или сериозно нараняване на някое лице, държавите-членки трябва да предвидят най-малко лишаване от свобода до десет години. Проектът за директива също така предлага допълнителни санкции, включително възстановяване на природата, изключване от достъп до публично финансиране и процедури за възлагане на обществени поръчки или отнемане на административни разрешения.
Предложението също така цели да направи съответните разследвания и наказателни производства по-ефективни. Той осигурява подкрепа на инспектори, полиция, прокурори и съдии чрез обучение, инструменти за разследване, координация и сътрудничество, както и по-добро събиране на данни и статистика. Комисията предлага всяка държава-членка да разработи национални стратегии, които гарантират съгласуван подход на всички нива на правоприлагане и наличието на необходимите ресурси.
Предложението ще подпомогне трансграничното разследване и наказателно преследване . Екологичните престъпления често засягат няколко държави (например незаконния трафик на диви животни) или имат трансгранично въздействие (например в случай на трансгранично замърсяване на въздуха, водата и почвата). Правоприлагащите и съдебните органи могат да се справят с тези престъпления само когато работят заедно отвъд границите.
Законодателното предложение ще бъде внесено в Европейския парламент и Съвета.