Единственият път на земеделието е да стане по-умно, прогнозира доклад
Производството ще се базира на множество данни от сензори и ще позволява на културите да се саморегулират
Изменението на климата и нарастването на населението ще поведат земеделието по единствения път – към интелигентно и умно производство, за да отговори на повишените нужди от храна, според нов доклад.
Огромното количество данни, което би било необходимо за осигуряване на най-висока ефективност на производство, ще доведе до по-голяма автоматизация в земеделието до 2030 г.
Докладът на британската GlobalData, компания за данни и анализи, прогнозира, че фермите през 2030 г. ще станат „умни“, водени от необходимостта да произвеждат повече храна на по-малко земя.
За да увеличат максимално добива, фермите ще трябва да събират и наблюдават огромни количества данни от своите култури и добитък, се казва в доклада.
Например, за да се отглежда ефективно пшеница в едно поле, скоростта на растеж, хранителното съдържание, приемът на вода и качеството на почвата трябва да бъдат записани, събрани чрез множество сензори.
Тези данни ще бъдат въведени в платформи за земеделски технологии, които комбинират интернет на нещата (IoT – Индустриален интернет на нещата) и автоматизация, за да могат културите да се саморегулират.
Рейчъл Фостър Джоунс от GlobalData каза, че множество проблеми в момента оказват натиск върху селското стопанство, а именно изменението на климата и недостигът на работна ръка.
„Селскостопанската технология ще обещае много необходимо решение“, каза Джоунс.
А наемането на длъжности, свързани с интелигентни оранжерии, се е увеличило повече от три пъти от 2021 г., обяснява тя.
Г-жа Фостър Джоунс добави: „Инвестициите в интелигентни оранжерии само ще се увеличат, тъй като предизвикателствата пред селскостопанския сектор изискват повече автоматизация.“
„С нарастването на автоматизацията фермерите ще се наемат все повече и повече заради техния технически опит и умения за обработка на данни, както и заради познанията си за селскостопанския процес.
„Настоящите млади фермери трябва да започнат да повишават уменията си сега, за да си осигурят предимство.“
Докладът също така разкрива, че индустрията за селскостопански дронове е най-бързо развиващата се сред сегментите на невоенните дронове по отношение на броя на патентите.
Патентите, свързани със селскостопански дронове, отбелязаха 14-кратно увеличение между 2015 г. и 2021 г.
Фостър Джоунс каза, че има бързи иновации в тази област: „Модулно базираната иновация ще означава, че дроновете ще могат да предприемат усъвършенствано пръскане на културите и наблюдение на терена до 2030 г.“
„Кризата на труда и недостигът на умения ще засилят търсенето на селскостопански дронове, тъй като те ще могат да изпълняват отнемащи време задачи.“