България и Китай продължават да насърчават двустранната търговия със селскостопански и хранителни продукти

04112022_1_sbev.jpeg__623x416_q85_crop_subsampling-2_upscale

България и Китай продължават да насърчават двустранната търговия със селскостопански и хранителни продукти. Това заяви заместник-министър Георги Събев по време на Международната научно-практическа конференция на тема ,,10 години сътрудничество, обмен и свързаност между Китай и страните от ЦИЕ“.

Заместник-министър Събев отбеляза, че в резултат от механизма за сътрудничество 14+1  обемът на търговията между Китай и страните от ЦИЕ се е увеличил значително през последните десет години със 142,6%.  „През 2021 г.  достигна 136,2 милиарда щатски долара, включително ръст от 1,5 пъти на износа на селскостопански продукти от страните от ЦИЕ до Китай“, допълни още той.

„От официалното стартиране на дейността си на 26 юни 2015 г. в София, Центърът за насърчаване на сътрудничество в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ се доказа като важен инструмент за насърчаване на сътрудничеството и търговията на селскостопански стоки и храни във формат 14+1“, каза земеделският заместник-министър. Той припомни, че Центърът има два стратегически проекта, а именно „Демонстрационни зони за сътрудничество в селското стопанство в страните от ЦИЕ и в Китай“ и „Логистични центрове и Павилиони за електронна търговия със селскостопански и други продукти в страните от ЦИЕ и Китай“.

На конференцията заместник-министър Събев посочи, че България подкрепя, активно участва и тясно си сътрудничи с Китай за реализирането на китайските инициативи Икономическия пояс на Пътя на коприната и Морския път на коприната от 21 век (Инициативата „Един пояс, един път“) и Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ. С подписването на Меморандум за разбирателство за съвместно изпълнение на инициативата „Един пояс, един път“  през 2015 г., се разработват различни политики в областта на търговията, селското стопанство, инвестициите, контактите между хората и местните власти.

„Българското Министерство на земеделието и Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ от години подкрепят и съдействат за участието на много български компании от земеделския и хранително-вкусовия сектор в множество изложения и панаири в Китай“, категоричен бе заместник-министър Георги Събев. В заключение заяви, че Инициативата ще продължи да бъде полезен и ползотворен механизъм за многостранно и двустранно сътрудничество, добавяйки допълнително съдържание към цялостното сътрудничество между ЕС и Китай и произвеждайки практически взаимноизгодни резултати.

Leave a Comment