Близането на крастави жаби – нова мода сред любители на силни усещания
Службата на националните паркове на САЩ отправи призив към посетителите да не опитват да ближат кожата на пустинната жаба от Сонора, известна с психеделичната си отрова. Земноводното с дължина около 18 сантиметра – едно от най-големите в САЩ, има маслиненозелена или петниста кафява кожа и отделя токсични вещества с желан халюциногенен ефект, предава БТА като цитира Франс прес.
„Можете да се разболеете, ако докоснете жабата или погълнете отровата й“, предупреждават от Службата на националните паркове на САЩ в Туитър.
„Както при повечето видове, които срещате в национален парк, независимо дали става дума за бананов охлюв, непозната гъба или голяма жаба със светещи в тъмното очи, моля, въздържайте се и не ги ближете“, допълват от службата.
Предупреждението не уточнява броя на привържениците на близането на тези крастави жаби, които обитават северните части на Мексико и югозападните части на САЩ. Практиката обаче присъства в анимационни телевизионни сериали като „Семейство Симпсън“ и „Семейният тип“.
За да се защитят от хищници, жабите отделят веществото 5-метокси-диметилтриптамин (5-MeO-DMT), наречено „Божията молекула“, което има психотропни и халюциногенни свойства.
Личности като шампиона по бокс Майк Тайсън са говорили за употребата му за терапевтични, развлекателни и дори духовни цели. Преживяването обикновено продължава между 15 и 30 минути и е описвано като много интензивно.
Тази отрова обаче може да бъде и опасна за хората, предупреждават учени.
Според статия в „Ню Йорк таймс“, публикувана през март 2022 г., пустинната жаба от Сонора, преследвана масово заради отровната й кожа, вече е почти изчезнала в Калифорния.