ЕС реши да пусне руските торове към Африка въпреки съпротивата на Полша и Прибалтика
Украйна е недоволна, но 145 милиона африканци в момента гладуват според Червения кръст
ЕС се съгласи да облекчи ограниченията върху износа на руски торове като част от нов пакет от санкции в четвъртък, като с това си навлече укор от Украйна.
Битката изправи западноевропейци, призоваващи за разхлабване на ограниченията върху износа на руски торове, срещу източна група, водена от Полша, която искаше да запази съществуващата блокада. Спорът беше решен едва след като лидерите на ЕС, събрани за среща на върха в Брюксел, изпратиха въпроса обратно на посланиците, за да се излезе от задънената улица, разказаха дипломати пред „Политико“.
Западноевропейски държави призоваха за деблокиране на пратки с торове, които сега са заседнали в пристанището.
От другата страна – Полша и балтийските държави, предупредиха, че всяка по-голяма свобода на действие ефективно ще спаси президента Владимир Путин и близките олигарси, които притежават руската индустрия за торове, позволявайки на Кремъл да продължи да финансира своята агресивна война в Украйна.
Украйна беше бясна.
„Опитите да се позволи на руските олигарси и компании да се отклонят от вече наложените санкции на ЕС нанасят удар на целия санкционен режим, подкопават подкрепата за Украйна и нашите съвместни усилия да спрем военната машина на Путин“, написа външният министър Дмитро Кулеба в Twitter. „Ние категорично им се противопоставяме и благодарим на членовете на ЕС, които също го правят.“
Както Русия, така и западноевропейските лидери казват, че целта им е да спасят Африка от глад.
Това обаче ще отвори руските пазари за износ на торове и ще понижи цените за европейските фермери.
Откакто ЕС за първи път въведе санкции срещу Русия през февруари, бяха направени изключения за храни и торове. Кремъл обаче твърди, че санкциите, насочени срещу отделни олигарси, като барона на амоняка Дмитрий Мазепин и основната селскостопанска банка на Русия, пречат на страната да изнася торовете, както и амоняка, необходим за производството им.
Пристанищата в Холандия, Белгия, Латвия, Естония и Литва са задръстени от руски товари с торове.
Повече от 145 милиона африканци в момента гладуват, изчислява Червеният кръст . Около 26 милиона в Етиопия, Кения и Сомалия са изправени пред остра продоволствена несигурност и броят им нараства.
Наративът на Русия, че санкциите на ЕС са виновни, се наложи в много части на континента. При неотдавнашно гласуване в ООН на резолюция, осъждаща опита на Русия да анексира украинска територия, повече от две пети от африканските страни се въздържаха или гласуваха против.
И не всичко е измислица. Недостигът на торове и растящите цени в резултат на задържането на руските доставки в европейските пристанища оказват пряко въздействие върху производството на храни в Африка. Някои страни разчитат до голяма степен на руския износ. Преди избухването на войната в Украйна около 40 процента от запасите от торове в Гана например идваха от Русия.
Цените на торовете са се повишили със 199 процента от май 2020 г.
според Световната програма по прехраната на ООН (WFP), а недостигът на торове се изчислява, че е намалил тазгодишното глобално производство на царевица, ориз, соя и пшеница с 2,4 процента.
През май Акинвуми Адесина, президент на Африканската банка за развитие, каза , че ако недостигът на торове не бъде смекчен, континентът ще се изправи пред спад в производството на храни от „поне 20 процента“.
Това обаче е надценено, според Дейвид Лаборд Дебюкет, старши научен сътрудник в отдела за пазари, търговия и институции в Международния изследователски институт за хранителна политика (IFPRI).
Само около 4 процента от руския износ на торове е бил за Африка преди войната, посочи той. Въпреки че санкциите на ЕС допринасят за продоволствената несигурност в Африка, те са само малка част от една много по-голяма картина.
Източният блок също преувеличава значението спрените руски торове, каза Дебюке. Износът на торове и храни печели малък дял от експортните приходи на Русия и се контролира само от шепа олигарси. Така че, докато освобождаването на потока от агрохимически продукти може да е в интерес на тясна група хора, „никога няма да промените позицията на Русия за нищо, като позволите повече или по-малко търговия с тях“.
И в действителност, индустрията на торовете в Русия също може да не пострада толкова много. Докато обемите на износа са намалели с 10 процента в сравнение с миналата година, печалбите на руските производители, подкрепени от по-високите цени, са останали до голяма степен невредими, според официални лица в страната.