Ето кои държавни помощи ще се прилагат през 2023 г. и до 2029-а.

МЗХВ писмен отговор на въпроса на депутата Десислава Танева, министърът на земеделието Явор Гечев изброява държавните помощи, които ще се прилагат през 2023 г. и кои ще бъдат подготвени за пренотифициране за периода 2023-2029 г.

До нотифициране на нови схеми за държавни помощи, ще могат да се прилагат сега действащи схеми, но не по-късно от 30 юни 2023 г., отговаря Явор Гечев, като изброява схемите:

1. Схема за държавна помощ „Инвестиции за закупуване или изграждане на обекти за преработка и/или обработка на сурово мляко“

2. „Инвестиции за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на новородени животни с мляко“

3. „Инвестиции за изграждане на кланични пунктове“

4. „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерките по Държавната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните“

5. „Помощ за компенсиране на разходите при отстраняване и унищожаване на мъртви животни“

6. „Помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне на продуктивността и генетичните качества на животните“

7. „Помощ за компенсиране на материални щети по загинали селскостопански животни и унищожени пчелни кошери и пчелни семейства в резултат на природни бедствия“

8. „Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция“

9. „Помощ за участие на земеделски стопани в схема за качество за производство на семена и посадъчен материал“

10. „Помощ за сертифициране на стопанства в сектор Плодове и зеленчуци по стандарта GLOBALG.A.P.“

11. „Помощ „Инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция“

12. „Помощ за участие в изложения“

13. „Помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. телени червеи“

14. „Помощ за компенсиране на разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по националната програма за контрол на вредителите в трайните насаждения през зимния период“

15. Помощ за компенсиране на разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец“

В отговора на земеделския министър не се посочват бюджетите по съответните схеми, тъй като още не са утвърдени от УС на ДФ „Земеделие“.

Министърът информира, че схемите за хуманно отношение към свине и към птици са със срок на прилагане до края на 2024 г.

Схемата за „компенсиране на щети по земеделски култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“ е удължена до края на 2027 г.

Схемата „Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез предотстъпване на корпоративен данък“ е с действие до края на 2022 г. включително и на данъчната 2022 г. За периода 2023-2029 г. държавната помощ ще може да се приложи след нотификация и изменение на националното данъчно законодателство, уреждащо правното основание за прилагането ѝ.

За периода 2023-2029 г. ще се разработят и пренотифицират държавните помощи, посочени по-горе в текста, плюс двете познати схеми:

16. „Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свине“

17. „“Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птици“

18. „Помощ за инвестиции чрез предотстъпване на корпоративен данък“

Поради слаб интерес в досегашния програмен период към схемата за инвестиции за изграждане на търговски помещения и закупуване на търговско оборудване за производители, които осигуряват пазарни доставки, тя ще отпадне в следващия период.

Помощта под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола …, е нотифицирана за прилагане до края на 2023 г. с размер до 100 млн. лв. Очаква се нов регламент за групово освобождаване за периода след настоящата година.

В отговора на министъра се посочва още: „при възникване на необходимост от компенсаторно подпомагане във връзка с кризата покрай руското нашествие в Украйна или друга кризисна ситуация …, МЗм има готовност да разработи и извънредни кризисни мерки за държавна помощ.“

 

Leave a Comment