Доц. Илиев: Поне 6 млн. дка ще заеме тази година слънчогледът, защото е с най-ниска себестойност
Пазарът на маслодаен слънчоглед леко се раздвижи, но изкупните цени са много ниски на фона на цените година по-рано. Причината е, че в страната има доста нереализирана стока – българска и украинска.
По последни данни на земеделското министерство изкупната цена на слънчогледа е 944 лева (Софийска стокова борса посочва котировка „купува“ 900.00 – 950.00 лв./т – б.р.), но точно преди година сделки с маслодайните семки се сключваха на 1123 лева/тон, което е с близо 19 на сто повече.
Миналата пролет слънчогледът е бил засят върху 9 136 180 дка, още повече, че ЕК се съгласи заради войната в Украйна да не задължава фермерите да оставят земи под угар. Тази дерогация е валидна и за 2023 г.
Дали няма да наблюдаваме масово оттегляне от производството на тази култура заради новата пазарна ситуация потърсихме за коментар директора на Добруджанския земеделски институт доц. Илия Илиев.
„Слънчогледът е културата с най-ниска себестойност на производство. Тази година ще се засеят поне 6 милиона декара. Надявам се, че докато дойде време за сеитба непродадените количества слънчоглед в складовете на производителите ще се реализират. Вчера имахме предложение към Добруджанския земеделски институт (ние сме голям земеделски производител) на 1000 лева за тон за 200 тона продукция.
Да направим една груба сметка колко е себестойността. При един умерен среден добив в добрите райони от 300 кг на декар, това са 300 лева брутен приход. Като сложим 30 до 50 лева субсидия, приходът става 350 лв.
Ако не бяха високите ренти, които се наложиха по стихиен начин, слънчогледът щеше да има 100% рентабилност.
Какви са разходите за производство? За наши хибриди плюс хербициди земеделецът ще похарчи към 20 лева на декар. Оттам нататък има още 40 лева други разходи. При слънчогледа няма особена необходимост от торене, но ако производителят е максималист, може да приложи NPK или фосфорни торове. По-късно може да подхрани и с листен тор, което ще доведе до по-висок добив и съответно по-добри приходи.
Иначе, Добруджанският институт поддържа един сорт слънчоглед с повишено съдържание на протеин – Фаворит. Новите ни хибриди, от които продаваме семена доста успешно на българския пазар, са Енигма, Дара, Далена и още два хибрида.