Първият Демо Център на АгроХъб.БГ бе открит днес в ИЗК „Марица“ в Пловдив
Авторът на инициативата Светлана Боянова каза на фермерите: „Ние искаме да бъдем „вашите хора“
„Днес празнуваме, че обединени и заедно откриваме първия национален Демо Център за дигитални решения в земеделието на европейския хъб АгроХъб.БГ. С директора на ИЗК „Марица“ проф. Даниела Ганева още като се видяхме, разбрахме, че нещата ще се случат.“
С тези думи Светлана Боянова – инициатор и създател на проекта AgroDigiRisе, спечелил финансиране от ЕК, приветства днес приятели, партньори и гости на откриването на първия Демо Център на АгроХъб.БГ в Института по зеленчукови култури „Марица“ в Пловдив.
Тя представи някои от 14-те партньори в изпълнение на 3-годишния проект – ОНДО Солюшън, Бивайн, ТехноЛогика и се обърна към гостите фермери: „В крайна сметка искаме вие да спечелите от тези технологии.“ В проекта участват още Аграрния университет в Пловдив, Тракия икономическа зона, Центърът за системна биология и биотехнология, Националната асоциация на зърнопроизводителите и други. Община Пловдив е асоцииран партньор.
Светлана Боянова поясни, че общият брой на демо центровете ще бъде 16. Те ще бъдат както в научни и учебни заведения, така и в земеделски стопанства. В тях пред стопаните ще бъдат демонстрирани нови технологии, които ще могат да се тестват.
Агрохъбът ще предоставя на земеделците достъп до финансиране, до преработватели и търговци. „Искаме да обхванем цялата верига на доставки, да включим и животновъдите. Искаме да бъдем „вашите хора“, обърна се към фермерите тя.
Директорът на ИЗК „Марица“ проф. Даниела Ганева поздрави като домакин всички, пристигнали за откриване на първия демо център. Тя посочи, че ИЗК се развива като иновативен център с международно значение, който ще покаже на всеки фермер, който прояви интерес, високопродуктивни технологии, прецизно и дигитално земеделие. Когато приложат съвременните инструменти и знания, производителите ще намалят разходите на ръчен труд и в същото време ще увеличат добивите и приходите.
Демо центърът в ИЗК е отворен за всички, които желаят да тестват напълно безплатно новите технологии, каза проф. Ганева. И увери земеделците, че винаги ще има кой да ги посрещне и да им покаже инвестираните иновации и апаратура първо в оранжерия, а после и на полето.
Доц. Иванка Тринговска от института допълни, че 50-годишна оранжерия на ИЗК е била преобразена от ОНДО за няколко месеца, превръщайки се във високотехнологично съоръжение с инсталирани сензори, баркодове на растенията, хратителен възел, който може да се управлява през телефона. „Ние сме тук и ще работим за вас“, каза доц. Тринговска на земеделците, уважили събитието.
Гост на събитието бе и председателят на Селскостопанска академия проф. Мартин Банов. Той каза, че разчита на „лудите млади4 да направят това, което другите считат, че е невъзможно. Проф. Банов похвали ИЗК като един от водещите институти в академията и констатира, че земеделската наука не е загубила значение и все повече доказва, че има нужда от нея.
Екипът, работил за проекта AgroDigiRisе