Зърнопроизводителите искат оставката на зам.-министър Георгиева по 5 причини
НАЗ преценява като пълен провал и пропуснати възможности работата на Таня Георгиева за инвестиции в напояването по ПВУ и ПРСР и свързаната с него загуба на средства
Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) поиска днес оставката на заместник-министър Таня Георгиева. Тя е на този пост малко след встъпването в длъжност на земеделския министър Кирил Вътев. След като той бе освободен, Георгиева остана в управлението на МЗХ и в служебния кабинет. Преди това тя бе изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България с председател Венцислав Върбанов.
Прочети още по темата: Илия Проданов: Колкото по-дълго търпим Таня Георгиева, толкова повече щети ще нанесем на сектора
Ресор на Таня Георгиева зато заместник-министър е както ПРСР от 2014-2020 г., така и инвестиционните интервенции в Стратегическия план, биологичното производство и други.
От НАЗ съобщиха, че са изпратили днес декларация до президента Румен Радев, премиера Димитър Главчев и земеделския министър Георги Тахов с искането Георгиева незабавно да подаде оставка. „Заместник-министър Георгиева демонстрира системна неспособност за справяне с професионалните си ангажименти, както и липса на воля, мотивация и активност за осигуряване и запазване на финансови средства за селскостопанския сектор“, се казва в декларацията.
Като мотиви за това искане НАЗ посочва 5 причини:
· Загуба на средства в размер на 100 млн. лв. за инвестиции
Провален прием по процедура „Инвестиции, свързани с ефективно управление на води в земеделските стопанства“ с бюджет 99.7 млн. лв. по компонент „Устойчиво селско стопанство“ от Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Същевременно не са защитени и прехвърлени определените за гореспоменатия прием средства към реализирания прием в края на 2023 г. прием по процедура № BG-RRP-6.004 „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ от инвестиция C6.I1 „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“, при който е отчетен висок интерес. По този начин селскостопанският сектор ще загуби безвъзвратно средства в размер на 100 млн. лв. за инвестиции в земеделските стопанства.
· Неуспех с инвестициите за напояване
В разрез с интереса на земеделската общественост, планираният прием по процедура № BG06RDNP001-4.017 „Целеви прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство“ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. не отразява реалните инвестиционни намерения на земеделските производители от редица браншове, което води отново до риск от безвъзвратна загуба на средства по ПРСР 2014-2020 г.
· Липса на компетентност по бюджетиране
Неадекватно бюджетиране на средствата за подпомагане в рамките на Кампания 2023 г. по интервенциите „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“, „Допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост“ и по схемите за климата, околната среда и хуманното отношение към животните (еко схеми), което води до неправомерно санкциониране и неизплащане на средства на кандидати по еко схемите, като са нарушени нормативни разпоредби на Регламент (ЕС) 2021/2116.
· Бездействие по отношение на стартиране на инвестиционни интервенции
От стартирането на прилагането на Стратегическия план за развитие на селските райони за периода 2023-2027 г. през януари 2023 г. не е стартирал прием по нито една от инвестиционните интервенции по Стратегическия план, лишавайки земеделските производители от подпомагане за инвестиции в трудни в пазарно и климатично отношение периоди.
· Липса на комуникация с бранша
Професионалният неуспех в управлението на ресорния заместник-министър се дължи до голяма степен на липсата на ефективна, прозрачна и навременна комуникация със земеделския бранш.
НАЗ смята, че отговорните управленчески позиции изискват поемане на отговорност за действията или бездействията.