Лабораторното месо може да разбие ЕС

Традиционалистите в Европа и САЩ отвориха широк фронт срещу създадената от клетка протеинова мръвка

Червеното месо всъщност не е червено. Това е първият урок, който научих в лабораторията по биология на университета Тор Вергата. Това разказва в Политико Алесандро Форд в дълга публикация, която публикуваме с немалки съкращения.

Лабораторно създадено месо

„Зачервяването на месото идва от кръвта, а тук няма кръв“, каза Чезаре Гарджоли, доцент по биотехнологии, докато гледахме видео на бели полупрозрачни юфки, които се въртят от 3D принтер.

„Това е сантиметър мускул и три слоя мазнина“, похвали се 52-годишният академик за месото, което започна да произвежда през 2021 г. „Това беше първият ни прототип.“ Оттогава той се опитва да подобри визуалната му привлекателност, като я оформя в баничка и въвежда щипки желязо и щипки екстракт от червено цвекло за цвят.

Франкенщайн или онова, което ще засити гладните

Ако обаче Гарджоли иска потребителите да ядат продукти като неговите, просто добавянето на розов оттенък няма да помогне. Култивирано в петриево блюдо от животински клетки, това говеждо е толкова разногласно, че дори няма съгласувано име. Привържениците го наричат ​​„клетъчно“, „култивирано“ или „неубиващо“ месо; недоброжелателите го презират като „синтетичен“, „фалшив“ или дори „Франкенщайн“. Буквално казано, това е лабораторно отгледано месо.

„Алтернативните протеини“ в новата храна се рекламират от технологичните лидери като решение за изхранване на нарастващото население на света, тъй като търсенето на месо продължава да расте въпреки огромната земя на добитъка , вода и отпечатък върху околната среда.

Въпреки това, с политиката на селското стопанство в особено трескаво състояние, лабораторно отгледаното месо се превърна в мишена на всемогъща реакция. Забравете ГМО, украинското зърно или алчните мултинационални компании — това е една от най-горещите точки в битките за това как Европа произвежда храната си. 

Новата заплаха обедини Западна Европа

„Тези практики представляват заплаха за подходите, базирани на първични ферми, и методите за истинско производство на храни, които са в самото сърце на европейския модел на земеделие“, се твърди в бележка , представена на Съвета на Европейския съюз от правителствата на Италия, Франция и Австрия през януари и подписан от още девет държави. Това е смело твърдение, като се има предвид, че лабораторно отгледаното месо все още не е дори на европейския пазар.

Истината е, че алтернативните протеини объркаха суровия нерв в европейското селско стопанство, поставяйки под въпрос повече от половин век консенсус около Общата селскостопанска политика на ЕС. Известна в Брюксел с акронима ОСП, това е обилна програма за субсидиране, която разпределя 45 милиарда евро годишно за подпомагане на доходите на фермерите и като цяло представлява една трета от бюджета на блока.

Официално посветена на защитата на доходите на фермерите, ОСП е пълничка, дойна крава, която стимулира индустриализацията на животновъдството в Европа и през последните десетилетия доведе до такова зашеметяващо свръхпроизводство, че създаде езера от мляко и планини от говеждо месо .

Алтернативните протеини, като месо и напитки на растителна основа, вече намаляват част от тази структура, тъй като прогресивно намаляват продажбите на животинско месо и млечни продукти.

През 2019 г. Зелена избирателна вълна накара председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да стартира Европейския зелен пакт, радикален план за декарбонизиране на блока. В рамките на тази всеобхватна програма, така наречената стратегия „От фермата до трапезата“ поставя смели цели: ограничаване на замърсяването от фабричните ферми, намаляване наполовина на антимикробните препарати за добитъка, намаляване на свръхконсумацията на месо и насърчаване на диети на растителна основа.

Земеделските стопани се разтревожиха – още повече, след като холандски съд постанови, че селското стопанство в страната трябва драстично да намали своите азотни емисии , които изтичат от говежди тор във въздуха, водата и почвата. По целия континент селските жители блокираха градове и магистрали, създавайки нова норма за земеделско недоволство, което изсмука храната, и особено лабораторно отглежданото месо, в културна война в целия блок.

Политическа свинщина

Най-ревностният войник на тази война е Еторе Прандини.

Като президент на Coldiretti, най-големият фермерски съюз в Италия и третият по големина в Европа, 51-годишният Прандини е земеделски аристократ.

„Нека дори не го наричаме храна“, изрева той на събитие на Coldiretti минути по-рано.

На протест миналата година Прандини трябваше да бъде сдържан , след като се изправи срещу двама леви италиански парламентаристи, които държаха плакати в защита на лабораторно отгледано месо. Той редовно се появява по телевизията, за да защити бомбастично животновъдството и да популяризира конспиративни теории, включително идеята, че Big Pharma тайно финансира изследвания върху алтернативни протеини, за да разболее потребителите – и по този начин да увеличи продажбите на лекарства.

Гарджоли, академикът, описва Прандини като може би най-влиятелния критик на новите храни и човекът, който стои зад свирепостта към месото, отгледано в лаборатории. „Всичко е родено от тази листовка от Coldiretti“, каза Гарджоли, четейки документа в лабораторията си в Рим. Публикувано през ноември 2021 г., първото „Досие на истината“ е озаглавено „5-те лъжи на месото на Франкенщайн“. „Всичко, което е написано тук, е почти напълно погрешно“, въздъхна Гаргиоли. „И от това дойде проектозаконът.“ 

Той имаше предвид крайъгълен камък от миналата година, когато дясното правителство на премиера Джорджия Мелони стана първото в света, което забрани производството и продажбата на лабораторно отгледано месо, определяйки глоба от 150 000 евро за нарушителите. Това беше въпреки факта, че лабораторно отглежданото месо все още не е разрешено за консумация в Европа, което изисква преминаване през приблизително двугодишен процес на одобрение от Европейския орган за безопасност на храните (EFSA).

Министърът на земеделието Франческо Лолобриджида, който е и зет на Мелони, се превърна в публично лице на забраната, като редовно провъзгласява желанието си да защити Италия от бича на алтернативните протеини. „Те са заплаха за доходите на фермерите“, каза Лолобриджида в Парма, докато хапваше от чиния, пълна с регионални сирена.

Брюкселският ефект

Започнал да кипи в Италия, спорът за лабораторно отгледаното месо прехвърли границите на страната, тъй като неговите поддръжници пренесоха битката си в чужбина. Докато Лолобриджида събираше подкрепа за бележката си до Съвета на ЕС, Прандини „обиколи Европа, опитвайки се да убеди други държави-членки също да въведат забрани“, каза Робърт Джоунс, президент на Cellular Agriculture Europe, лоби за лабораторно отглеждано месо. Унгария и Румъния предъвкват въвеждането на подобни мерки, въпреки че изглежда, че ембаргото на Италия може да наруши правилата на единния пазар на ЕС.

В Брюксел комисарят по земеделието Януш Войчеховски с радост последва примера, лобирайки за премахване на алтернативните протеини от екологичните предложения на неговата институция.

Американските републиканци вземат под внимание и десните щати Флорида и Алабама вече забраниха храната, като бившият кандидат за президент Рон ДеСантис заяви , че „Флорида отвръща на плана на глобалния елит да принуди света да яде месо, отгледано в петри ястие” и хвалейки Мелони.

„Трябва да забраним фалшивото месо, за да спасим планетата!!!.“ Това публикува Доналд Тръмп младши в X.

Ветровете на безпокойство духаха и към Франция, където FNSEA, вторият по големина синдикат на фермери в Европа, представи на правителството на Макрон през януари таен списък с искания. Следващата седмица министър-председателят Габриел Атал осъди алтернативните протеини. „Ще бъда много ясен: Не, синтетичното месо не отговаря на нашата концепция за френската диета“, каза той в реч, като същевременно ограничи етикетирането на месо от растителен произход.

За конвенционалните производители на месо заплахата от лабораторно отгледано месо все още е доста над хоризонта. Холандия, Дания и Германия са водещи в иновациите в храните и дори техните национални шампиони, като Dutch Mosa Meat, са на три до пет години от доставката на ресторанти и от пет до 10 години от запълването на рафтовете на супермаркетите, според хора от индустрията. Изследванията са скъпи и финансирането с рисков капитал пресъхна от 2022 г. 

Първият бургер, отгледан в лаборатория, струваше около 300 000 евро, платен от съоснователя на Google Сергей Брин и изяден на пресконференция в Лондон през 2013 г. Обратно в римската си лаборатория, Гарджоли почеса брадата си, когато попитах каква е цената сега. „Филийка от 50 до 100 грама?“ попита той. „Около 2000 евро“, изчисли неговият сътрудник, постдокторантката Клаудия Фуоко, докато Гарджоли кимна. 

Въпреки че отгледаното в лаборатория месо вероятно е единственият продукт, способен точно да възпроизведе вкуса, текстурата и сочността на конвенционалното месо, в момента по-баналните вегетариански бургери са тези, които похапват печалбите от животновъдството. Месата и млеката на растителна основа контролират около пет до 10 процента от пазара на ЕС, дял, който непрекъснато нараства, тъй като консумацията на месо и млечни продукти намалява в целия блок.

Leave a Comment