Сектор „Храни“ към МФ: Въведохте ненужна и неизпълнима административна тежест с Наредба Н-5

Следва ли да фалират предприятия, за да предприемете мерки, питат от Националния съвет по храните

Членове на Националния съвет по храните (НСХ) за пореден път повдига измъчената вече тема за прилагането на Наредба Н-5/2023 г. относно фискалния контрол върху движението на стоки, в точа число и голяма част от селскостопанските храни.

Писмото е изпратено до служебния премиер Димитър Главчев, министъра на финансите Людмила Петкова и министъра на земеделието Георги Тахов.

Въпреки множеството писма и срещи до този момент не сме получили реални обяснения и доказателства, че въведеният механизъм на свръхадминистративен контрол води до повишена събираемост и обективна практическа полза за фиска. Но едно е неоспоримо – въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите„, се посочва в писмото.

НСХ припомня среща и изпратени писма до МФ и МЗХ в края на април, както и последвали ги други срещи и писма, отново по същата тема, но констатацията е, че „до момента не срещаме разбиране и чуваемост“. Напротив, проблемите се задълбочават.

„На практика единственото решение, което получихме на всички срещи от НАП, е да „заобикаляме Закона“ като ползваме изключенията – да се транспортират суровини и продукция с камиони до 3.5т, тъй като реално няма практически варианти на полето да се остойности и претегли продукцията, за да се декларира съгласно изискванията на новия режим“, инфопмират за този абсурд засегнатите.

В писмото се посочва най-актуалния пример за недоволство от прилагането на Наредба Н-5 – протестът на Националната лозаро-винарска камара. Отговорът на протеста на НАП е, че гроздето е стока с висок фискален риск и трюбва да остане в списъка с такива стоки.

„От изявлението на НАП става ясно, че „към момента няма постъпили сигнали за забавяне или спиране на производствените процеси в преработвателните предприятия, от което явно следва, че няма проблем“, пишат от НСХ. И питат: 

Следва ли да спрат производства, да фалират предприятия, за да бъдат предприети реални мерки за облекчаване на индустрията и осигуряване условия за нормалното й функциониране?

От Националния съюз по храните настояват спешно да бъде ревизирана неработещата законова и подзаконова нормативна уредба за фискален контрол, за да се гарантира продоволствената сигурност на страната чрез осигуряване на нормални условия за работа на бизнеса.

Организациите са готови да участват възможно най-скоро в разговор с управляващите по темата.

Писмото е изпратено от името на: Асоциация на месопреработвателите в България, Асоциация на млекопреработвателите в България, Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България, Национална асоциация на млекопреработвателите, Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Национална лозаро-винарска камара, Сдружение на производителите на масла и маслопродукти, Сдружение „Храни и напитки България“, Съюз на българските мелничари, Съюз на пивоварите в България, Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци, Съюз на производителите на захар и захарни продукти, Спиритс България – Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България, Съюз на птицевъдите в България

Leave a Comment