Сдружения между пчелари и преработватели се включват като играчи в интервенции по Наредба № 8

Срещу вароатоза се третира само два пъти – през есента и пролетта

В обнародваната днес Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 за интервенциите в сектор Пчеларство са въведени някои текстове, които пчеларите трябва да имат предвид.

Био пчелин до с. Храбрино

Промени в Наредба № 8 (виж наредбата по-долу) включват като бенефициери сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза, които обединяват производители и преработватели на пчелни продукти. Досега този тип сдружения не фигурираше в наредбата.

Интервенциите, по които тези сдружения можат да кандидатстват, са „Консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и обмен на добри практики, включително чрез работа в мрежа, за пчелари и пчеларски организации“ и „Популяризиране, комуникация и маркетинг, включително действия за наблюдение на пазара и дейности, насочени по-специално към повишаване на осведомеността на потребителите относно качеството на пчелните продукти„.

Поправена е възможността за подаване на отделно заявление за плащане за всяка една дейност (интервенция), като новият записан текст гласи, че „кандидатът подава единно заявление за плащане за всички заявени дейности по чл. 4„.

В чл. 62, в който се изброяват случаите, когато кандидатът трябва да върне получена помощ заедно със законните лихви, отпадат две точки. А именно, че помощта се връща, когато е променен предметът на подпомаганата дейност. И когато придобитите по одобрения проект активи не се използват по предназначение.

В изменената и допълнена наредба се посочва, че помощта срещу вароатоза може да се прилага общо и само два пъти – през пролетта и есента.

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. в сектора на пчеларството
(обн., ДВ, бр. 54 от 2023 г.; изм. и доп., бр. 74 и 98 от 2023 г.)

§ 1. В чл. 9, ал. 4 се правят следните изменения:

1. В т. 1 изречение трето се изменя така: „офертите трябва да се придружават от технически спецификации;“.

2. В т. 2 изречение първо се изменя така: „в случай че кандидатът не е избрал най-ниската оферта, следва да представи писмена обосновка за мотивите, обусловили избора му;“, а изречение трето се заличава.

§ 2. В чл. 12 се създава т. 7:

„7. сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза, които обединяват производители и преработватели на пчелни продукти.“

§ 3. В чл. 13, ал. 1 се създава изречение второ: „В поне една от темите задължително се включват и въпроси за Натура 2000, свързани с целите на екологичната мрежа и ролята на земеделските стопани за постигането им.“

§ 4. В чл. 14, ал. 4, т. 4 накрая се добавя „и 7“.

§ 5. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думата „лицензирани“ се заменя с „разрешени“;

б) в т. 3 думата „лицензирани“ се заменя с „разрешени“.

2. В ал. 2:

а) създава се т. 3а:

„3а. заявените за финансиране ВЛП и средства за борба срещу агресорите и болестите в кошера са за до две третирания на пчелните семейства (пролетно и есенно), извършени в периода по чл. 5 за съответния прием;“

б) в т. 4 думите „лицензирани за търговия с ВЛП обекти“ се заменят с „обекти, получили разрешение за търговия с ВЛП“.

§ 6. В чл. 35, ал. 2, т. 6 думите „малки и средни“ се заменят с „микро, малки и средни“.

§ 7. В чл. 38 се създава т. 3:

„3. сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза, които обединяват производители и преработватели на пчелни продукти.“

§ 8. В чл. 41 ал. 1 се изменя така:

„(1) Кандидатите за финансово подпомагане по интервенциите от Стратегическия план подават единно заявление за подпомагане и в зависимост от дейността, по която се кандидатства, прикачват в Системата за електронни услуги (СЕУ) съответните документи, посочени в заявлението.“

§ 9. В чл. 51, ал. 3 след думите „в случай че в ИСАК“ се добавя „и Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските фондове при споделено управление“.

§ 10. В чл. 52 ал. 1 се изменя така:

„(1) За получаване на еднократно плащане ползвателят на помощта подава в срок до 31 август на текущата финансова година заявление за плащане и в зависимост от дейността, по която кандидатства, прикачва в СЕУ съответните документи, посочени в заявлението.“

§ 11. В чл. 53 ал. 2 се изменя така:

„(2) Кандидатът подава единно заявление за плащане за всички заявени дейности по чл. 4.“

§ 12. В чл. 54, ал. 1, т. 4 думата „представена“ се заменя с „посочена“, а след думите „от ползвателя“ се добавя „в заявлението за подпомагане“.

§ 13. В чл. 57, ал. 4, т. 4 думата „форсмажорни“ се заменя с „извънредни“.

§ 14. В чл. 59, ал. 1, т. 3 след думите „не преустановява“ се добавя „или променя предмета на“.

§ 15. Член 62 се изменя така:

„Чл. 62. (1) Ползвателят на помощта, получил подпомагане, дължи връщане по реда на чл. 73 от Закона за подпомагане на земеделските производители на вече изплатени суми заедно със законната лихва върху тях, когато:

1. не изпълни свое нормативно установено или договорно задължение по чл. 58 и 59;

2. е представил декларация с невярно съдържание и/или документ с невярно съдържание, неистински или подправен документ и/или изкуствено са създадени условия за получаване на финансова помощ, за извличане на облага в противоречие с изискванията на тази наредба;

3. е получил финансова помощ и от друг източник за дейностите и активите, финансирани по интервенциите по чл. 4.

(2) В случаите по ал. 1, т. 1 ползвателят на помощта, получил подпомагане, дължи връщане на финансовата помощ в размер, пропорционален на продължителността на неизпълнение на задължението.

(3) Периодът на неизпълнение по ал. 2 се определя от момента на получаване на финансовото подпомагане до установяване на нарушението.

(4) Дължимата сума се изчислява на месечна база в размер 1/36 от общия размер на изплатената финансова помощ.

(5) В случаите по ал. 1, т. 2 и 3 ползвателят на помощта, получил подпомагане, дължи връщане на целия размер на финансова помощ.“

§ 16. В чл. 64 навсякъде думата „форсмажорни“ се заменя с „извънредни“.

§ 17. В допълнителната разпоредба, в § 1, т. 15 думите „Форсмажорни обстоятелства“ са“ се заменят с „Извънредни обстоятелства“ може да са“.

§ 18. В преходните и заключителните разпоредби се създава § 2а:

„§ 2а. За финансовата 2024 година за кандидатите за подпомагане със сключени договори по реда на чл. 48, ал. 6:

1. Периодът за извършени разходи по чл. 5, т. 2 е от 1 септември 2023 г. до 30 септември 2024 г.

2. Срокът за подаване на заявления за плащане по чл. 52, ал. 1 е до 30 септември 2024 г.“

§ 19. В приложение № 1 към чл. 9, ал. 1, в т. IV. „Инвестиции в материални и нематериални активи“, т. 19 „Система за охрана и видеонаблюдение“ се правят следните изменения и допълнения:

1. В основния текст след думата „камери“ се добавя „свързващ кабел“.

2. Буква „ж“ се изменя така:

„ж) камери, в т.ч. Wi-Fi.“

Заключителна разпоредба

§ 20. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.

Министър: Георги Тахов

Редакционно

Интервенциите в пчеларството са изброени в чл. 4:

Чл. 4. По реда на тази наредба се предоставя финансова помощ за една или повече дейности по следните интервенции:

 1. „Консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и обмен на добри практики, включително чрез работа в мрежа, за пчелари и пчеларски организации“ за дейностите:

 а) „Информационни семинари/лектории за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към сектор пчеларство“;

 б) „Демонстрационни дейности и посещения на земеделски стопанства (демонстрационен обект) за краткосрочен обмен на опит“;

 в) „Разработване на наръчник/наръчници за добри практики, включително нормативни изисквания в пчеларството“;

 2. „Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата“ за дейностите:

 а) „Третиране на пчелните семейства срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата“;

 б) „Тестване на пчелните семейства за степента на опаразитеност с причинителя на вароатозата – Varroa destructor“;

 3. „Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“ за дейността „Подновяване и/или увеличаване броя на пчелните кошери“;

 4. „Рационализиране на подвижното пчеларство“ за дейностите:

 а) „Подпомагане закупуването на нов инвентар, необходим при практикуване на подвижно пчеларство“;

 б) „Възстановяване на част от разходите при практикуване на подвижно пчеларство за придвижване на пчелните семейства“;

5. „Инвестиции в материални и нематериални активи“ за осигуряване на техническо оборудване, машини и съоръжения за добив и първична обработка на пчелни продукти, както и за обезпечаване на дейности, свързани с отглеждането и здравето на пчелните семейства;

6. „Действия за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти, загубата на пчели или спада на производителността, както и потенциално токсичните за пчелите вещества“ за дейностите:

 а) „Извършване на физикохимичен анализ на пчелен мед и пчелни продукти“;

 б) „Извършване на анализи за наличие на остатъци от пестициди в хранителни запаси, восък и трупчета на пчели“;

 7. „Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели“ за дейността „Запазване/възстановяване и/или увеличаване броя на пчелните семейства“;

8. „Сътрудничество със специализирани органи за изпълнението на изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти“ за дейността „Изпълнение на изследователски проекти, създаващи добавена стойност в областта на пчеларството“;

 9. „Популяризиране, комуникация и маркетинг, включително действия за наблюдение на пазара и дейности, насочени по-специално към повишаване на осведомеността на потребителите относно качеството на пчелните продукти“ за дейността „Организиране и провеждане на национално ниво на изложения, пресконференции, информационни кампании, фестивали, панаири“.

Leave a Comment