Отчет: Загубите на поливна вода от язовири като Ястребино и Жребчево са 92-95%
Над половината от язовирите и клоновете на „Напоителни системи“ЕАД съобщават за повече от 50% разхищения, но изгубените за земеделието водни маси подхранват подземните потоци, пише министър Тахов
Средната загуба на вода в напоителните системи през 2023 г. е 53,6%, а през 2024 г. до 31 август е 50,1%. Това става ясно от отговор на министър Георги Таков на въпрос, зададен от депутат, относно загубите на поливна вода. Към отговора е приложена таблица, от която се виждат загубите на 14-те клона на „Напоителни системи“ ЕАД и от водоемите, от които те черпят вода.
Най-големи неоползотворени водни маси има в клон Средна Тунджа. При подадени 105 322 612 кубика вода са оползотворени за поливане едва 5 386 089 куика. Загубата се равнява на 94,9%. Водите от яз. Жребчево и яз. Малко Шарково към този клон също почти тотално се губят с отчетени неоползотворени води в размер на 95,3% и на 89,9% от източените.
Клон „Долен Дунав“ също е голям разхитител на вода. Отчетените загуби през миналата година са 87,7% от които от язовир Ястребино те са 92%, от язовир Съединение са 19,9 на сто, а от язовир Бели Лом 70%.
Към 60% от клоновете и прилежащите им язовири отчитат над 50% неоползотворени водни маси.
В същото време няколко клона на „Напоителни системи“ са с нулеви загуби. Такива са яз. Панчарево към клон „София“. Той доставя за напояване малки водни маси – общо 107 422 куб. метра за целия сезон. Самият клон обаче има близо 57% неоползотворяване.
Язовир Дяково към клон „Струма Места“ също има 100 на сто доставена вода. Това обаче също е малък водоем с едва 136 хил. кубика вода. Самият клон е с 24,1% загуби.
При клон „Мизия“ нещата изглеждат също отлично с 0% загуба от яз. Огоста, от когото са оползотворени всичките подадени близо 6 млн. куб. м. вода.
В клон „Марица“, който е най-големият разпределител на поливна вода, язовир Домлян е с неоползотворени водни маси в размер на 34,7%, а от язовир Пясъчник загубите са 20,3%. Клон „Марица“ е подал миналата година общо 228 120 261 кубика, а отчетените неоползотворени количества са 31,7%. За 2024 г. същия клон е направил трансфер на 170 583 026 куб. м. до 31 август при загуби, изчислени на 20,2%. Ако през 2023 г. яз. Пясъчник е пуснал за напояване 35 408 000 куб. м., то през 2024 г. това количество е повече от 3 пъти по-малко – 10 262 114 куб. м.
Към таблицата е добавено пояснението, че в неоползотворените водни маси са включени количества за първоначално запълване на канала за поддържане на постоянно водно ниво в него през целия напоителен сезон. При неоползотворени водни маси освен техническите, са включени и технологичните загуби. За да бъде изобщо осъществена доставка на вода следва каналите от напоителната система да бъдат първоначално заверени и в тях да се поддържат такива нива, че да е възможно обезпечаването на всички по-високо разположени площи в продължение на всички месеци от поливния сезон. Съответно без тези водни количества не е възможно да бъде доставена вода, но те реално не се доставят до ползватели, а се оттичат към същото или друго водно тяло и подхранват водния баланс. Поливен сезон 2020 четвърта година е в ход и ще приключи на 31 октомври, когато ще бъдат ясни точните количества и резултати, посочват от министерството.
В отговора на министър Тахов пише, че експлоатационните загуби зависят от начина на водоземане – дали е гравитачно или помпено, като при помпеното те са по-малки. Посочва се, че част от водата се филтрира в следствие от неплътността на съоръженията, а друга се разходва при първоначално запълване на каналите и след изпразването им след приключване на поливния сезон. Заради това, че напоителните системи са отворен тип, също има загуби от изпарения. Филтриралите се от каналите води обаче подхранват както почвените води, така и всички изградени по трасетата им каптажи и съоръжения за улавяне на води, например за питейни нужди.