Много малки земеделски стопанства могат да кандидатстват за безвъзмездни 20 000 евро

Шансове за финансиране имат 1500 кандидати

Предстои прием по интервенцията „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегическия план. Министерството на земеделието и храните представи проект за насоки за кандидатстване, а според индикативния график приемът на заявления ще започне към 15 ноември.

Службите за съвети в земеделието по области имат ангажимента да помагат в разработването на бизнес план за малките земеделски стопани.

Интервенцията ще е с бюджет от 30 млн. евро, а индивидуалната помощ ще е 20 000 евро. Това означава, че шанс за одобрение имат 1500 кандидати.

Изплащането на помощта ще е на два етапа с по две равни части. Първата ще бъде платена до два месеца след одобрението на проектното предложение, втората – след извършена проверка Разплащателна агенция (РА), която да установи правилното изпълнение на бизнес плана.

Условия

По интервенцията могат да кандидатстват физически лица, навършили 18 години; еднолични търговци (ЕТ), еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД) и дружества с ограничена отговорност (ООД), регистрирани по Търговския закон; кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите.

Към датата на подаване на заявлението за подпомагане кандидатите трябва да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.). Те трябва да притежават функциониращи стопанства. Ако са животновъди е необходимо да имат регистрират животновъден обект по чл. 137 от Закона за ветеринармедицинската дейност.

За малките земеделски стопанства се изисква да имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите от 3000 евро и до 8000 евро включително.

Когато кандидатът е подавал заявление за подпомагане по интервенциите за директни плащания, се извършва сравнение между последно заявената за подпомагане по тези схеми и мерки площ и земеделската земя, която е декларирал, че участва в изчислението на икономическия размер на стопанството.

Когато се установи, че разликата между размера на заявените площи по интервенциите по директни плащания надвишават с над 3 на сто посочените в заявлението за подпомагане кандидатът следва да представи  мотивирана писмена обосновка, придружена с подкрепящи я доказателства, относно причините за тази разлика.

Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години, считано от подаване на заявлението за подпомагане, само при представен бизнес план.

Изпълнението на бизнес плана (след одобрение на кандидата с подписан административен договор) трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от датата на подаване на  заявлението за подпомагане.

Бизнес планът трябва да доказва период за изпълнение до 36 месеца и да залага на увеличение на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най-малко 3 000 евро СПО, или с най – малко 2 000 евро СПО при увеличение на икономическия размер на стопанства само с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо.

Бизнес планът трябва да показва, че кандидатът ще поддържа увеличение на стопанството, измерено в СПО, за периода от подаване на искането за второ плащане до изтичане на пет години от датата на подаване на заявление за подпомагане.

В него трябва да бъдат включени инвестиция в машини, или съоръжения, или оборудване, или извършване на строително монтажни работи или земеделска земя свързани с дейността на земеделското стопанство на стойност не по-малка от 35% (3 500,00 евро) от размера на полученото първо плащане.

Крайната дата на периода за проверка на изпълнението на бизнес плана трябва да бъде не по-рано от 2 години и не по-късно от 3 години и шест месеца, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане.

Всички условия прочетете в публикуваните насоки за кандидатстване

Оценяване

При оценяване на проекта най-много точки – 15, се дават за:

  • Проектни предложения с инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като – иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи, както и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, справяне с климатичните промени,  включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.

По 10 точки се присъждат за:

  • Проектни предложения от кандидати със земеделски стопанства с по-висок производствен обем
  • Проектни предложения с дейности, насочени в сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Животновъдство“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“, при които СПО на земеделското стопанство на кандидата към момента на кандидатстване се формира от отглеждани животни и/или култури от сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“

Прочети още: На какви условия трябва да отговарят младите фермери по интервенцията, чието отваряне предстои

Leave a Comment