Перките срещу слана при овощни и лозя станаха хит в много държави и у нас
В България производителите повече разчитат на субсидии, за да инвестират в машините, които увеличават добивите и печалбите им
Машините срещу слана, наричани разговорно „перки“, създадени от новозеландската фирма New Zealand Frost Fans, буквално се превърнаха в хит за много овощари и лозари по света. Изключително ефективни, включените в кризисните дни, перките са важен фактор за постигане на отлична реколта при трайните насаждения.
При посещението си в България през пролетта на 2024 година Андрю Роф, продуктов мениджър на новозеландската фирма, е участвал в поставянето на 6 перки Frost Boss в насаждения от круши, череши и бадеми. Той е бил придружаван от консултанта по напояване и защита от слана инж. Деян Кирязов на българската фирма дистрибутор ХортиСмарт Солюшънс.
Крушова градина в Пловдивско увеличи 3 пъти добива си само заради липсата на слани
През настоящата година в България може да се каже, че стопаните бяха пощадени от сланите, обобщи годината инж. Кирязов. Какво обаче забелязаха български овощари?
Изведнъж, само заради необичайната липса на слани, в крушовите градини добивите се оказали три пъти по-високи отколкото в други години. Дърветата създали плодове и в долните си етажи – нещо, което досега не е било забелязано. Това със сигурност означава, че в предишни години ниските етажи на насаждението са били осланявани, тъй като студът е долу, близо до земята. В крушовата градина от 210 декара в Пловдивско тази година е постигнат рекорден добив. Там, където в други години са прибирали 100 тона круши от градините, сега добивът е 300 тона. Разликата от двеста тона веднага насочил интереса на стопаните към перките против слана. Защото кой не иска всяка година дърветата да са отрупани с плодове от върха до долните клони и реколтата му да е три пъти по-висока?
Следи по плодовете при осланени дървета
На много места обаче все още не се осъзнават сериозните щети в следствие на сланите.
След слана плодовете, там, където въобще са се формирали, проявяват необичайни признаци по думите на Андрю Роф. При ябълките студът причинява деформация на плода – той е крив и с неравно дъно. Когато ябълката не може да стои на масата права, вероятно причината е в пролетните слани. При крушите пък плодът се издължава. Това удължаване намалява добива, защото дори при същата бройка плодове, вместо крушата да налее и стане тумбеста, тя остава на кратунка и тежи по-малко. Така Роф обяснява и сериозната разлика в добива, наблюдавана в спомената овощна градина.
Пролетният студ, често вреди не само на цветовете и плодовете, но влияе и на развитието на растенията и се отразява на добивите и през следващите години. Това се наблюдава осезателно при лозите, които се повлияват неблагоприятно от есенните слани и зимните студове.
Машините в Европа
Първата продажба на новозеландските машини срещу слани в Европа е била през 2016 г. – в градина с цитруси в съседна Турция, близо до границата със Сирия. После идват сделките в България, организирани от ХортиСмарт Солюшънс през 2020 година. Следващата дестинация на Андрю Роф отново ще бъде Турция, а след нея Мароко, където изведнъж се е появил огромен пазар за машините за вятър при цитрусови насаждания, авокадо и овошки. За градинарите в Европа New Zealand Frost Fans е отворила офис в Амстердам, Нидерландия. До този момент клиенти за машините за вятър в България са основно собственици на градини с череши и сливи. В световен мащаб най-много машини за вятър се поставят на лозя, овошки, цитруси и авокадо, като основните европейски пазари са в Южна Европа – Португалия, Испания. Отскоро силен интерес има във Франция и Италия, които Андрю Роф определя като изключително перспективни.
Но как е станала сделката в Турция?
Фирмата от Нова Зеландия получила покана от голяма фамилна ферма за цитруси да демонстрира своята машина срещу слана. Фермерското семейство поканило и конкурент от САЩ, за да има база за сравнение.
„Характерно за нашите машини за вятър е, че са с четири витла, а на конкурентите от Америка – с две. Нашите витла са от композитен материал и се произвеждат по специална технология. Миналата година открихме нашия нов завод за витлата, близо да фабриката ни край Напиер в Нова Зеландия. Конкурентните продукти са с метални витла, които са значително по-тежки и шумни, което е съпроводено и от сериозен разход на гориво. Ниските нива на шум и равномерното обдухване зад перката са характерни за нашите машини“, разказа Роф.
„Турците монтираха една наша машина Frost Boss и една американска. Собствениците – деветима братя и синовете им, първо поканиха мен за демонстрацията на нашата машина, а на другия ден – американците. На третия ден ме извикаха и получих първата поръчка от деветимата братя. Така се отвори турския пазар за новозеландските машини за вятър Frost Boss. Започнахме с поръчка от 150 машини за вятър за цитрусовите им градини. В следващите години получавах поръчки от по 100 машини на година от Турция. Интересно е, че при цитрусите перките се ползват зимно време, за да не пада температурата под нула градуса.
До момента най-големия клиент в Европа на фирмата е инвеститор от Португалия, който стопанисва 2 600 хектара с авокадо, всичките защитени с перки за слана. В Португалия има цели райони, където държавата е забранила използването на вода за земеделие, като едновременно забранява да се засаждат и нови градини. От тези забрани обаче се възползват в Мароко, като мароканския крал привлича масово инвестиции в отглеждането на авокадо и цитруси. Изграждат се и много нови овощни градини.
В Нова Зеландия първо монтираш перки, после садиш лозе
New Zealand Frost Fans отдавна поставя машини против слана в Австралия и Нова Зеландия. Голям винопроизводител от Нова Зеландия е бил против перките, но новоназначена управителка го мотивирала да инсталира няколко машини в най-проблемните участъци от лозовия масив. Резултатът се видял още същата година в получената огромна разлика в добива. Оттогава досега този винопроизводител има вече 250 монтирани перки.
Днес в Нова Зеландия не се сади лозе, ако не са монтирани перките против слана.
При младите лозички и леторасти е много важно колко са подготвени за зимата. Ако младите пръчки се стресират и измръзнат още с есенните слани, за добив през следващата година трудно може да се говори. При млади лозови масиви почти със сигурност се стига до презасаждане. Затова перките се ползват и есенно време. Оказва се, че на много места по света перките се ползват дори през зимата. Температурната инверсия е явление, което се наблюдава през цялата година.
Перки вече се монтират и в студена Канада, където машините се ползват посред зима за защита на лози, защото под минус 13-15 градуса растенията мръзнат и добивът от тях рязко пада. Машините за вятър Frost Boss са работещо решение срещу сланите, като се ползват успешно и против зимния студ. При ниските температури под минус 13-15 градуса по време зимния покой измръзват различни части на лозата. Зимните очи и особено главните пъпки, едногодишните пръчки и дори част от многогодишните измръзват частично или напълно при такива ниски температури, в зависимост от сорта и времетраенето на студа.
Новозеландецът дава пример и със собственик на голямо насаждение с бадеми в Австралия. Бизнес подходът му бил да пробва в най-проблемните зони с 10 перки при 70 хектара, които не са раждали изобщо. Виждайки резултата, от фермата са инвестирали и в останалите части на стопанството – в най-засегнатите зони бадемите започват да дават добър добив, а в уж незасегнатите части на градината добива се увеличава двойно. Бадемът и крушата се оказват силно податливи на пролетните слани и добивите могат да се редуцират сериозно при липса на адекватни мерки.
Субсидиите изкривяват бизнеса
У нас темата се разглежда от няколко винарни, но финансиране за това при винените лозя няма и всичко засега остава на проект, за разлика от овошките. За съжаление у нас европейското подпомагане в лозарството не включва проекти за перки и защита от слана и градушка.
Андрю Роф смята, че като цяло за Европа основен проблем са субсидиите. Те изкривяват пазарните принципи и като цяло пречат земеделието да стъпи на здрава бизнес основа. Дори и много богати клиенти се оказват в примката на субсидиите. Това съвсем не е така в държави като Австралия, Нова Зеландия, Чили, САЩ и дори Канада.
Фрапиращ е случай у нас с проект, правен от винарна преди четири години по мярка 4.1 за лозя. Едва тази година от ДФЗ се обаждат на инвеститора, че е одобрен. Само че при цени отпреди 4 години и понеже винарната вече сама си е направила повечето инвестиции, този “своевременно” одобрен проект, се оказва безсмислен и изключително важните за тях машини за вятър остават да висят отново. А загубите от сланите се трупат с всяка изминала година. По програмата за конверсия на лозя също не са предвидени пари за проекти за слани, понеже имат бонитет за застраховки. На практика за лозарите няма програма, по която могат да кандидастват за ефективна защита от слани и градушка.
Андрю Роф казва, че в Нова Зеландия отдавна са премахнати всякакви субсидии за земеделие. Вече 40 години се работи така, като при спирането на субсидиите първоначално са фалирали до 15% от фермерите. Последвало е обаче окрупняване, като във фермите влизат реални бизнес инвеститори и в момента селското стопанство на Нова Зенладния е едно от най-процъвтяващите.
Перките против слани у нас
Консултантът на „ХортиСмарт Солюшънс“ инж. Кирязов споделя, че през 2020 г. машините за вятър Frost Boss са били харесани от стопани на череши и сливи. От тази година перки са монтирани и при круши и бадеми. До момента повече от машините са поставени в Северна България и по-малко в Южна. Според консултантът доказано перките работят до минус 5 градуса. Разбира се машините за вятър се влияят от температурната инверсия в конкретния район. Има значение и таванът на инверсията за всеки отделен случай. Най-решаващо значение има фазата на развитие на цветовете на засегнатите овошки. Перката дава резултат и при по-ниска температура, ако се подпомогне работата и с източник на топлина.
От ХортиСмарт Солюшънс са направили няколко успешни опита да постяват варели с дърва или брикети в радиус от 25 до 50 метра от машината, като са успели да спасят градините дори при минус 8 градуса в ранните фази преди същинския цъфтеж. Машината засмуква по-топъл въздух, издигнал се нагоре при инверсията и разпръсква топлото около себе си. Получава се защитена зона с форма на яйце. Никога не е идеален кръг, понеже винаги при слана има лек бриз от движението на студените въздушни маси по повърхността на земята.
Има и други превантивни методи за защита, които е добре да се спазват, като да не се оставят високи треви в масивите, да има дренаж за студения въздух и да не се издигат прегради, които да го задържат при овошките или лозите.
Информация за машините Frost Boss
Инж. Кирязов отбелязва, че от миналата година машините Frost Boss са с 4 години гаранция и се предлагат с устройството за външен мониторинг от разстояние. Вече от всяко кътче на земята, както фермерът, така и специалистите на „Хортисмарт Солюшънс“ и New Zealand Frost Fans могат да следят в реално време оборотите на двигателя и перката, температурата, нивото на маслото, горивото и други параметри на двигателя, както и данните за климата. Следи се температурата горе при перката и долу при насажденията, заедно със скоростта на вятъра.
Машината за вятър работи напълно автоматично при наличие на гориво в 500 литровия резервоар. Двигателите са дизелови на Перкинс. Разходът е 20-22 литра дизел на час.
Перката Frost Boss започва да се движи при 1.5 или 1 градуса и спира при достигане на два градуса по-висока температура. При наличие на вятър над 8 км/ч или при появата му перката спира работа, а при липса на вятър стартира отново, ако температурата е все още ниска.
Според годината и условията перките у нас работят от 15-20 часа до 150 часа годишно. Край Летница, в Северна България в минали години са засечени 15 часа работа, а в старозагорско работните часове са стигали и до 160 часа годишно. Много зависи от разположението на конкретната градина и условията в нея.
Една перка покрива 80 декара при равен терен. През тази година инж.Кирязов съобщава за монтирани нови седем перки на градини с череши, круши и бадем. Хортисмарт Солюшънс осигуряват гаранционен и извънгаранционен сервиз и поддържат на склад всички най-важни части на новозеландските машини за вятър Frost Boss.