Агенцията по храните е категорична: Стадото във Велинград е заразено с чума
Проби от животните ще бъдат изследвани от френска лаборатория, която да установи от Гърция или от Румъния идва болестта
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е категорична, че овцете в стадото във Велинград са заразени с чума по дребните преживни животни. На 20 и 21 ноември са взети общо 90 проби, изследвани в националната референтна лаборатория. На 22 ноември още 20 серологични проби са изпратени за изследване в лабораторията. Всички те са излезли положителни за болестта, цитира данни на експерти от БАБХ от пресконфернция днес БТА. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, заявиха те. Огнището е констатирано в няколко стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.
Прочети още: Разстроени и невярващи, че стадата им са болни от чума, овцевъди от Велинград зоват за бунт
Очаква се да се поставят ограничения пред износа на животни и продукти от област Пазарджик. Има опасност Европейската комисия (ЕК) да забрани износа на животни и продукти от тях от цялата страна.
Тъй като болестта се предава чрез контакт, ветеринарните власти са сигурни, че има нелегално внасяне на животни във въпросния обект. И предупредиха останалите животновъди да не се изкушават да купуват гръцки или румънски овце и кози, каквито се предлагат на много ниски цени.
Собственикът на животните във Велинград Георги Илиев отказва да допусне служители на БАБХ в животновъдния обект. Намерението на агенцията е да унищожи болното стадо, за да предотврати последващи зарази. Невъзможността да го направи създава риск за България за икономически щети в размер на милиони левове. В случай, че стопанинът се съгласи да изпълни нарежданията на БАБХ, той ще получи оценка и обезщетение за животните.
Доц. Емилия Иванова, ръководител на лаборатория за екзотични и опасни инфекции към БАБХ, която изследва пробите, обясни, че минимум по два пъти тяхната лаборатория участва в изпитване със слепи проби. Лабораторията е проверявана два пъти тази година от Европейската референтна лаборатория и тя работи изрядно.
Взетите проби ще бъдат изпратени в лаборатория в Монпелие, което не е за потвърждение на заболяването, а опит да се разбере откъде идва то – от Румъния или Гърция.
В същото време съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев поиска овцете във Велинград да бъдат изследвани от европейска сертифицирана лаборатория, която да потвърди или да отхвърли резултатите от българската, съобщи бТВ.
От МЗХ информираха, че за среща с животновъдите във Велинград пътува служебният земеделски министър Георги Тахов.