Още един начин на БАСФ за увеличаване на земеделския доход: Инхибитори за тор и въглеродни сертификати
Компанията вече две години предлага у нас инхибирани торове
Инхибиторите за торове ще намерят много сериозно приложение във всяко едно земеделско стопанство, предвижда Цветан Личев, Регионален мениджър на БАСФ за Западна и Централна Северна България.
На първо място инхибиторите опазват околната среда. Загубите за земеделците, които се генерират при приложен неинхибиран тор, са големи – средно около 30%.
Като прилагат инхибирани торове, фермерите спестяват 20% от торовата норма.
С гях те намаляват изпарението на азотния оксид – парников газ, който е с най-голяма вреда в промяната в климата.
БАСФ предлага два продукта, които са инхибитори на уреазата. Единият е за карбамид, другият за уан. Това са Лимус кеър и Лимус Перформ. Тези продукти вече втора година са на българския пазар. Имаме съвсем нов продукт, който следващата есен ще е на българския пазар . Това е Ампликан. Той е инхибитор на нитрификацията. Гледайки го това лято в Германия, аз лично останах изумен, призна Личев.
Прочети още: Младите фермери във фокуса на БАСФ
Визура е много нишов продукт, насочен срещу уреазата и нитрификацията. Той се прилага при оборския тор.
Немската централа на БАСФ си е поставила за цел до края на 2030 г. да допринесе за 30% намаляване на въглеродните емисии при производството на житни култури. За да се случи това, химическият гигант увеличава със 7% предложенията си на устойчиви решения за овладяване на негативния климатичен ефект, генериран от земеделието.
За 10 години (до 2030-а) ще бъдат обследвани и менажирани през дигитални приложения 400 милиона хектара. За същия срок ще се постигне и 10% увеличаване на биологичното разнообразие.
Стъпки към въглеродните сертификати
Нисковъглеродното Земеделие е революция в селското стопанство, която ни води към едно устойчиво бъдеще, продължи Атанас Иванов, продуктов мениджър в БАСФ и преподавател в Аграрния университет в Пловдив. Това включва практики като минимизиране на обработката на почвата, използване на покривни култури и намаляване на торовете.
Относно намаляването на торовете, БАСФ предлага биологични инокуланти като продукта Модулатор, създаден на базата на азотофиксиращи бактерии. Въглеродните сертификати пък дават допълнителни доходи на земеделците.
Какви са стъпките?
Чрез почвени проби и лабораторни анализи се изчислява нивото на въглерод при стартиране на проекта. След прилагане на новите практики се извършва периодичен мониторинг от сертифициращи организации, с които БАСФ си партнира. Чрез формули и модели са изчислява съхраненото количество въглероден диоксид в почвата и еко системата.
Прочети още: Иновации и дигитални решения на БАСФ в земеделието – горещи новини от София и Кьолн