Четирима супер търговци контролират пазара на зърно, маслодайни и технически култури

Те владеят 60% от международния пазар

Четирима големи търговци на селскостопански продукти контролират повече от половината световния пазар и скорошно проучване показва риск, срещу който Европейският съюз трябва да предприеме действия.

Известни като ABCD на селскостопанската търговия, четири международни гиганта в момента доминират търговията със зърнени култури, маслодайни семена и технически растения. Това са компаниите A DM (Archer Daniels Midland), B unge, C argill и Louis D reyfus. Заедно четирите корпорации държат дял от до 60 процента от международната търговия със селскостопански стоки като пшеница, соя и царевица, според Agrarheute.com.

Научно проучване, проведено за Комисията по земеделие на Европейския парламент, предупреждава, че търговците на селскостопански продукти могат да злоупотребят с мощната си позиция и подробни познания за пазара, за да спекулират прекомерно, в ущърб на фермерите и потребителите. Проучването подчертава необходимостта политиците да създадат по-прозрачна пазарна рамка и дори законодателна рамка за облагане на свръхпечалбите. В Германия това проучване вече предизвиква вълни, особено след като документът ще бъде обсъден в Брюксел, в Комисията по земеделие на Европейския парламент, на 2 декември.

Проучването е извършено от експерти от консултантската компания за управление Ernst & Young (EY) и университета в Бон, между другото, от името на Комитета по земеделие. Специалистите оценяват количеството селскостопански суровини, търгувани от ADCD през 2022 г., на около 540 милиона тона – при обща световна търговия от 920 милиона тона (USDA). На това ниво четиримата търговци регистрират заедно годишно 13-14 пъти повече от средната зърнена реколта за Германия.

Според наличната информация от зърнения пазар търговията, извършвана от четирите корпорации, възлиза на:

Cargill – 217 милиона тона;
Bunge – 142 милиона тона;
ADM – 100 милиона тона;
Dreyfus – 83 милиона тона.

Преди около десет години световният пазарен дял на ABCD се оценяваше на 70 до 90%. Въпреки това, според проучването, новите конкуренти са намалили донякъде доминацията на ADM, Bunge, Cargill и Dreyfus. Тук на първо място трябва да се спомене китайският търговец Cofco International (CIL). Само тази държавна компания се очаква да пласира около 127 милиона тона зърнени, маслодайни семена и протеинови плодове през 2022 г.

Следва Viterra, дъщерно дружество на групата Glencore, базирано в Нидерландия, с обем на търговия от около 100 милиона тона.

От гледна точка на проучването концентрацията на пазара и произтичащата от това сила при договаряне на гигантите в търговията със селскостопански продукти е риск, особено за по-малките фермери, чиято независимост може да бъде застрашена.

Проучването предлага увеличаване на прозрачността на стоковите пазари, като се изисква от компаниите да докладват повече информация за своите търговски дейности на ЕС. Освен това от търговците следва да се изисква да разкриват своите финансови рискове при търговия с деривати. Освен това следва да се сключат международни споразумения за ограничаване на финансовия риск от търговията със селскостопански стокови деривати като фючърси и опции.

Като част от промяната на директивите на ЕС за финансовите инструменти (MiFID II/MiFIR), проучването препоръчва търговците да бъдат задължени да разкриват каква част от техните сделки с деривати са хеджиращи и каква са спекулативни.

Leave a Comment