БАК представи пред 5 парламентарни партии предложения за промени в Закона за бюджета

Днес Българска Аграрна Камара (БАК) проведе поредица от срещи с представители на пет парламентарни политически партии с цел обсъждане на конкретни предложения за промени в Закона за държавния бюджет, които са от решаващо значение за стабилността на земеделския сектор. Темите бяха инициирани от Камарата, като част от усилията й за подобряване на условията за земеделците в България и гарантиране на тяхната подкрепа за 2025 г., съобщиха от организацията.

Темите за обсъждане включваха следните ключови въпроси:

  • Залагане на т. нар. „Украинска помощ“ за земеделците за 2025 г. в бюджета
  • Осигуряване на средства за хидромелиорации
  • Съфинансиране на Кризисния резерв
  • Конкретни мерки за справяне с безводието

Обсъдени бяха и редица важни за сектор „Земеделие” законодателни инициативи. Ръководството на Българската аграрна камара запозна народните представители със спешната нужда от изработването на Закон за Аграрната камара и браншовите организации, както и необходимостта от промени в редица закони като Закона за водите, Закона за управление на агрохранителната верига, Закон за арендата и други.

В срещите участваха представители на парламентарните групи „БСП – Обединена левица“, „Движение за права и свободи – Ново начало“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, ПП Меч, Възраждане.

Българска Аграрна Камара поддържа абсолютно неутрална позиция по отношение на политическите партии и не подкрепя нито една политическа сила. Целта на тези срещи беше да се поставят на дневен ред въпроси, които са от изключително значение за бъдещето на земеделския сектор и които могат да доведат до реални положителни промени за земеделските производители в България.

Камарата остава ангажирана с решаването на проблемите в сектора чрез конструктивни предложения, без да допуска политическо влияние в процеса на вземане на решения, посочват изрично от камарата.

Leave a Comment