1 ноември, празник на веганите: Където и да ида, пилето ме гледа!

В Пловдив и в София вече има ресторанти за общността, в света готвят вкусни растителни ястия международни вериги

коза и овча приятели1 ноември е обявен за световен ден на веганството. Сред известните вегани са Брад Пит, Алек Болдуин, Бил Клинтън, Аланис Морисет, Алисия Силвърстоун, а също така и някогашният звяр Майк Тайсън. На въпроса как се чувства като веган, Тайсън отговаря така: „Невероятно. Иска ми се да се бях родил такъв. Когато се замисля за цялата преработена храна, която съм ял, нищо чудно, че бях луд толкова години“.

Ако вегетарианството е съществувало от дълбока древност, то веганството е сравнително младо движение, основано през 1940 г.  Създава го британецът Доналд Уотсън, който от 14-годишна възраст е вегетарианец, а от 30 години започва да прилага веганството. Той умира на 95 г.

Веганите са хора, които не консумират не само месо и риба, но и всякакви продукти с животински произход като млечни, яйца, а някои от тях дори и пчелен мед. Ограничението спрямо меда идва от информацията, че този продукт на практика е преработен и повърнат от работливите насекоми цветен прашец. Бедата е в това, че веганите са убедени, че след като създадат по този начин меда, пчелите умират. Те не използват козметика, произведена в предприятия, тъй като преди да се пусне в употреба, тя се пробва на животни. по принцип са против повечето лекарства, които преди да се пуснат в употреба, се тестват върху животни. Веганите не носят копринени дрехи, защото са узнали, че в промишления текстил варят пашкулите заедно с бубите в тях. Не обличат вълнено и за нищо на света не купуват облекла и аксесоари, произведени от естествена кожа. Внимателно проверяват дали в продуктите, които пазаруват има генномодифицирани растения. Не употребяват желатин и глицерин и въобще всичко, което е произведено чрез рафиниране на животински продукти.

Веганството е философия и мироглед, а не просто хранителен режим. В основата му е принципа на ненасилие, думата за

Ахимса на санскрит

Така ахимса (ненасилие) се изписва на санскрит

което на индийски е ахимса. Веганите и вегетарианците често цитира Бърнард Шоу, който е казал: „Животните са мои приятели, а аз не ям приятелите си.” Една от любимите им притчи е следната:

Един мъдрец дал на двама мъже по едно пиле. Казал им да намерят място, където никой не ги вижда и да убият пилето.

Единият отишъл зад оградата и просто убил пилето си.

Вторият тръгнал и вървял с дни, докато не се завърнал все още с пиле на рамото.

– Намери ли място, където никой няма да те види как убиваш? – попитал мъдрецът.

– Не. Където и да отидех, пилето ме гледаше… – отговорил новият му бъдещ ученик.

Веганите често публично протестират срещу експлоатацията на животните в цирка и зоопарка, а също и срещу безумното разхищение на природните ресурси и замърсяването на околната среда, което по тяхно мнение е свързано с интензивното селско стопанство (intensive farming). Веганите с активна гражданска позиция се позовават на изследвания на ООН от 2006 г., според които животните, отглеждани във ферми, са източник на 18% от парниковите газове (за сравнение – транспортът произвежда само 12%). Друго изследване на професори от Чикагския университет установило, че ако само един човек стане веган, изхвърлянето на въглероден диоксид в атмосферата намалява с 1,5 кг годишно.

От здравословна гледна точка, прилагането на веганството си има недостатъци. Често млади хора, които са станали вегани получават остеопороза, анемия, дефицит на витамини D3 и В12, на важни хранителни елементи. Те се чувстват изтощени, изгубили са мускулна маса, постоянно им е студено и са в лошо настроение. Лекарите предупреждават, че преди да се пристъпи към такъм хранителен режим, трябва да се натрупат знания.

Над 90% от веганите и вегетарианците имат дефицит на желязо, витамини В12 и D3. Решението на този проблем е много лесно – трябва да вземат добавки.

Все повече ресторанти вкарват в менюто си вегански ястия, а в по-големите градове има изцяло вегански заведения. В Пловдив например такъв е ресторант „Veggic“ на 6-ия етаж на Сити центъра на Главната улица. Ястия за вегани предлагат и в ресторант „Одеон“ на ул. „Отец Паисий“. В София „Кринг“ е заведението за вегани.

„Loving Hut“ пък е международна верига за вега ресторанти. Такива има в Австрия, Великобритания, Германия, Испания, Чехия, Франция, а в САЩ има над 40 заведения.

Leave a Comment