15 ноември: Първо заседание на Обществото на народите
На днешния ден през 1920 г. в Женева се е състояло първото събрание на Обществото на народите (ОН).
Обществото на народите е международна организация, съществувала между Първата и Втората световни войни, а нейните цели са били понижение на степента на въоръженост, разрешаването на международни спорове и подобряването на световното благосъстояние.
Парижката мерна конференция одобрява решението за създаване на Обществото на народите на 25 януари 1919 г. Уставът на Обществото е подписан от 44 държави на 28 юни 1919 г. От 27-те държави победителки във войната, от доминионите на Великобритания Канада, Австралия, Нова Зеландия и Южна Африка, както и от Индия – колония с голям принос за победата във войната (с 1,5 млн. мобилизирани и 75 хил. загинали). Към ОН се присъединяват 13 специално поканени неутрални държави. Няколко месеца след създаването на Обществото, се присъединяват България и Австрия.
Дипломатическата философия на ОН представлява фундаментална промяна в мисленето, в сравнение с предходните сто години. Създаденият на Виенския конгрес модел, разглежда Европа като поле на съюзи между националните държави, създавайки баланс на силите, поддържан от силни армии и тайни споразумения. Според новата концепция ОН функционира като правителство на правителствата, като разрешава спорове между отделните държави по открит и правно ориентиран начин. Идеята за създаването на ОН е на американския президент Удроу Уилсън.
Лишено от собствени въоръжени сили и зависимо от Великите сили за налагане на решенията си, ОН трудно се справя със задачите си. След няколко забележителни успеха и други първи провали, то в крайна сметка се оказва неспособно да предотврати агресията от страна на фашистките страни през 30-те години. Началото на Втората световна война показва, че ОН се е провалило в основната си цел – предотвратяване на мащабен военен конфликт.
Обществото на народите е заменено от Организацията на обединените нации (ООН).
На днешния ден през 1941 г. по време на Втората световна война шефът на СС Хайнрих Химлер разпорежда да бъдат арестувани и да бъдат изпратени в концентрационни лагери всички хомосексуалисти в Германия. Изключение се прави само за определени вишестоящи нацистки офицери.
Две години по-късно – през 1943 г. на същия ден Химлер нарежда всички цигани да бъдат поставени „на едно ниво с евреите и да бъдат изпратени в концентрационни лагери“.