Шарани ще плуват сред ориза на защитена зона край Цалапица

Фермерите ще бъда обезщетени за наложените ограничения, които целят запазване на уникални видове птици

Първият в страната план за управление на защитена зона за опазване на птици вече е готов. Той е за „Оризища Цалапица“. Вече е изпратен до министъра на околната среда и водите и предстои да бъде одобрен и публикуван в Държавен вестник, съобщиха на пресконференция от Регионалната инспекция по околна среда и води в Пловдив. Задълбочените проучвания върху зоната са дело на 16-те експерти от „Сиеко консулт“.

Малка бяла чапла

Малка бяла чапла

Разнообразието от птици в оризищата е уникално. Там гнездят 115 от общо 409 в страната. 23 вида имат европейско природозащитно значение, 18 са застрашени от изчезване в европейски мащаб, 17 са предмет на опазване според нашия Закон за биологичното разнообразие. Сред тях са малък воден бик, малка бяла чапла, черен и бял щъркел, пъструшки, кафявокрил огърличник и други.

„В защитената зона ориз се отглежда върху 26.5 декара. Нивите са 5.8 дка, а малко над 3 дка заемат напоителните и отводнителните канали и пътищата“, посочи Дойчин Тодоров, ръководител на екипа от „Сиеко конскулт“.

87 на сто от земята в „Оризища Цалапица“ е частна собственост, 12 на сто е общинска и 1% държавна. Планът за опазване на птиците, които гнездят в зоната, забранява използването на родентициди – препарати за борба с гризачи. Строителството и ловът също са под забрана. Не е разрешено да се ремонтират хидромелиоративните съоръжения. Ливадите не бива да се косят преди 1 юли. Фермерите не могат да използват неселектирани средства за борба с вредителите.

„Направихме срещи с фермери, които имат стопанска дейност в защитената зона и разговорите бяха

кафявокрил огърличник

Кафявокрил огърличник

изключително полезни“, обясни Дойчин Тодоров. От „Сиеко консулт“ предложили на земеделските производители да завъдят шарани в оризищата. „Имаме данни, че през 50-те и 60-те години на миналия век това се е правело. Шараните са унищожавали естествените вредители на ориза“, посочи експертът. Друго предложение, което фермерите били склонни да опитат, е отглеждането на полудиви патици и гъски, които ще унищожават подивелия ориз – този който пониква от изпаднали зърна от предишната реколта.

Земеделските производители ще получават субсидии, които ще ги овъзмездят за наложените ограничения в зоната. Забраната за косене преди 1 юли ще бъде обезщетена със 70 евро/дка. Забраната за промяна на ландшафта – с 20 евро. Забраната за използване на неселектирани пестициди – с 65 евро. Отделно от това те могат да получат субсидии и по мярка 213 за агроекология.

ПЛАНЪТ

 

„Разработването на плана продължи две години. Той е на стойност 265 521 лева, от които 85 на сто са от Европейския фонд за регионално развитие, а 15% – национално финансиране“, поясни координаторът от РИОСВ Мария Михайлова. Оризището е в Натура 2000 от 2008 г. и попада в три общини – „Родопи“, Съединение и „Марица“ и в землищата на Цалапица, Съединение, Воисил и Радиново. Площта на защитената зона е 36.7 декара.

 

Leave a Comment