Кажи, Бареков, кажи!

Автор: Надя Петрова

анонимнитеПроучване на бТВ за похарчените от партиите пари за последната предизборна кампания, показа за кратко честното лице на Николай Бареков. Очевидно секунди преди това някой го беше попитал откъде са му дошли парите – някакви си почти 2 милиона лева. И бившият журналист, мениджър, бизнесмен и политик отговори: „Ако продължавате да ме провокирате с тези въпроси, ще направя пресконференция и такива неща ще кажа за вас и за медиите ви … (дълга пауза), че ще взема над 200 депутати в следващия парламент.“

Ха!

Да не би Бареков да иска да каже, че е дал на медиите много повече пари от официално отчетените в счетоводствата – неговото и на медиите?

Да не би да е броил на ръка някакви дребни суми на журналисти, програмни директори, главни редактори? Т.е. необявен хонорар, за да бъде поканен в студията и изданията? За да му зададат въпроси, на които няма търпение да отговори?

Или пък иска да обяви кой политик чрез кой бизнесмен на коя медия – електронна или печатна, дърпа конците?

Да не би Николай Бареков, който знае откъде изгрява медийното слънце и накъде залязва, да заплашва? Е, разбира се, че заплашва.

Сигурно това, което изтрещя лидерът на „България без цензура“, е проблем за някои медии, дори за много медии. Но къде-къде по-големи проблеми може да навлече на страната един неясен политик с власт, отколкото коя да е медия. Защото журналистите не подписват държавни договори, не решават националния бюджет, не създават наредби и т.н. Корумпираните медии са огромен проблем, създаден от лошите политики и политици. Ако страната имаше нормална икономика, медиите щяха да се издържат от реклами вместо от зависимости.

И въпреки това със сигурност има и такива медии, които могат да продължат да задават на Бареков въпроса: „Откъде дойдоха 2 милиона лева в „България без цензура“? Той е най-важният. И на него лидерът не може да отговори така, както го направи днес: „Аз дарих 10 000 лева, Росен Петров дари 10 000 лева“…

Политиката у нас е инвестиция на мощния плевелен бизнес. Той влага пари, за да получи много пари. Политиката е неговата борса, политиците са рисковият му капитал. А печалбите му е по-голяма и от на най-добрите борсови спекуланти. Ако не искаме държавата да продължи да се управлява върху белите покривки и белите чаршафи, с този въпрос трябва да се заемат всички институции и всички медии. Дори и тези, които рискуват „да вкарат 200 депутати“ на ББЦ. Нишката на парите трябва да се проследи, за да се разбере кой планира някога да си има лично правителство, оглавено от Бареков.

Този въпрос не се отнася само за новия политик. Той всеобхватен.

Как е по света? В САЩ например при последните президентски избори през 2012 г. Барак Обама получи дарения от почти 2 милиона американци, които го подкрепиха със 181 милион долара. Всеки един от дарителите е записан в книга и може да бъде проверен. Над 90% от тях са дали под 250 долара за кампанията на Обама. Тоест, президентът бе избран с парите на американците и когато е взимал и взима важни решение, той се съобразява с тези, които го издигнаха на поста. И тъй като не ги знае поименно, той работи за Америка и за американците.

А у нас все отнякъде трябва да се започне, за да стигнем до подножието на американската практика. Защо лидерът на ББЦ да направи първата стъпка?

Кажи, Бареков, кажи първо за медиите. После продължи и за парите на своята партия. А след това, когато наближат новите избори, опитай да събереш дарения от симпатизантите. 10 000 човека с по 200 лева ще са напълно достатъчни.

 

 

 

 

 

Leave a Comment