Седем събират енергия Ци на Гребната
Пловдив е столицата на китайските бойни изкуства, поне 6 школи обучават търсачите на самоусъвършенстване
Не за пръв и не за последен път странна за минувачите група събра погледите на полянка до Гребната база. Днес бяха 7 души, а в предишни съботи е имало и повече. Кои са те – е въпрос, който не можеш да зададеш ей така на хора, които са толкова съсредоточени в плавните си движения. Любопитно е, че се събират около 10 часа в почивен ден, когато паркът гъмжи от народ. Обичайната практика на приложната източна философия е да се посреща изгрева на слънцето, когато енергията е най-чиста и силна.
„Какво практикуват?“, попитах един мъж, която най-откровено и с удоволствие наблюдаваше групата. „Не знам, отговори той. Обаче всички изглеждат много добре!“
Пловдив спокойно може да се нарече българската столица на източните бойни изкуства, показа преглед на школите в интернет.
Тук имаме Академия по самоотбрана Винг Тчун, която ръководи сифу Станислав Багалев. Към нея са формирани детски групи, както и за възрастни, разпределени като начинаещи, напреднали и инструктори. Багалев е преподавател и в Пловдивския университет по у шу, тайдзи, шаолин и други стилове. Освен физически тренировки, школата провежда курсове по медитация, по дишане и други.
Школата „Черен дракон“ се ръководи от Петър Драгоев. Мастерът в бойните изкуства е спечелил световна титла в категорията „Оръжия“ на първенство в Италия през 2004-2005 година. „Черен дракон“ принадлежи към Центъра по бойни изкуства „Пътят“.
„Топ файтърс“ е друга пловдивска школа, създадена през 2009 г. от гранд мастер Александър Георгиев. Учителят има богата биография – преподавал е бойни изкуства 12 години в системата на МВР, бил е щурмовак в звеното за задържане на особено опасни престъпници, а също така е охранявал и нощни заведения. „Топ файтърс“ учи на тайландския боен стил муай тай.
„Да дао“ има 5 разклонения в града – във всички райони, с изключение на „Източен“. Самоопределя се като мощна система за самоусъвършенстване. Успоредно с физическите качества при практикуването му се изграждат и духовни.
Кунфу център „Сюан гуей“ практикува основно в район „Тракия“. Началото му е от 1995 г., когато школата се формира от членове на „Езотерично общество „Цин Лун““ с ръководител Красимир Димитров-Китаеца. От него води началото си и клубът за бойни изкуства „Багатур“, който тази година при откриването на панаирната изложба „Природа, Лов, Риболов“ изнесе атрактивно представление. В Кунфу центъра практикуват няколко стила – „Тайдзи цюан“ („Юмрук на великия предел“, „Цин Чун куен“ („Юмрук на прекрасната пролет“), „Шаолин Цюан“ и други.
„Тайдзицюан“ е поредната школа, ръководена от мастер Светослав Сомов. В нея упражняват овладяване на вътрешната сила Ци, медитативни техники и въобще способността на човек да извлече максимума от своите сили и възможности в конкретната ситуация. Електронната страница на „Тайдзицюан“ твърди, че който практикува този стил става по-здрав, по-силен, по-добър, по-човечен и по-истински. Школата е продължител на центъра „Ба Лин“, който е бил създаден в Пловдив преди 16 години. Ежегодно организира в средата на лятото семинар в черноморски курорт. Тази година той ще е в Тринити парк във Варна, а обучителният курс ще се води от гранд майстор Чън Сяоцин. Цената, но само на обучението, е 410 лева за седмица.
И тъй, въпросът коя от всички школи провежда тренировки в парка до Гребния канал, си остава отворен. А може и да е някоя ново формирование?