Не подценявайте бялата американска пеперуда! Изключително опасна е!

Гъсениците ѝ са във фаза масово излюпване. В общините „Марица“, „Родопи“, Съединение и Раковски опасността е най-голяма
бяла американска пеперуда

Вредителят в красивата му форма

Бялата американска пеперуда е изключително опасен вредител, който напада над 200 растителни вида, включително черницата, черешата, ябълките, лозята, ореха, сливата, крушата, дюлята и други. Миналата година в Пловдивска област първото поколение на листогризещото насекомо имаше висока плътност, която намаля при второто поколение.

Проблемни микрорайони в Пловдивска област са общините „Марица“, Съединение, Раковски и „Родопи“, където традиционно подценяват борбата с Бялата американска пеперура, съобщават специалисти по растителна защита.

В момента се наблюдава масово излюпване на първо поколение гъсеници.

Неприятелят развива две поколения годишно.

Как да познаете вредителя

Пеперудите са средно големи със снежно бели криле. Понякога се срещат индивиди с черни точки или тъмнокафяви петна по тях. Гъсениците първоначално са зеленикави, с дребни брадавици и космици по тялото. По-късно те добиват по-тъмен цвят. Напълно развитите гъсеници достигат дължина 30-35 мм и са силно окосмени.

Защо са опасни
последици от бяла американска пеперуда

Листата на дърветата стават дантелени, ако не се вземат мерки срещу Бялата американска пеперуда

Напролет след излюпването си гъсениците започват да се хранят групово, като скелетират долния епидермис на листата (тази повреда се забелязва по-трудно). По-късно, след преминаването им във втора възраст, те започват да правят малки дупки по листната петура и да оплитат по няколко листа в паяжина. По тези паяжинни гнезда може лесно да се познае, че нападението е точно от този неприятел. С напредване на развитието на гъсениците, растат съответно и гнездата, като в тях се включват цели клони. Щом изядат листата, те се преместват на ново място, а там, където са се хранили остават огризки от листа и екскременти в паяжина, която бързо покафенява, а клоните приличат на опожарени. При масово нападение дърветата могат да бъдат обезлистени.
Второто поколение на неприятеля е много по-опасно и с много по-голяма численост. Гъсениците от последните възрасти напущат паяжинните гнезда и се разселват поединично по цялото дърво, което вече е силно повредено. При голяма плътност и липса на храна гъсениците нагризват и плодовете на крушите, ябълките и сливите.
Борбата с бялата американска пеперуда се провежда с механични мерки и химични средства или бактериални препарати.

Механична и химическа борба

Най-подходящо е механичното унищожаване на гнездата на гъсениците от първо поколение, когато те са още малки и щетите не са така големи. Така може да се намали значително плътността от второ поколение. Паяжинните гнезда се изрязват и изгарят веднага щом се забележат, преди да са се разпълзели гъсениците от по-големите възрасти. За целта може да се използва и факла, натопена в нафта и с нея внимателно да се обгарят гнездата, за да не се предизвика пожар.

Срещу гъсениците на бялата американска пеперуда може да се пръска с инсектициди или бактериални препарати. За нападнатите дървета в населените места, парковете, по улиците и дворовете могат да се използват бактериалните препарати: Дипел ВП – 0,1% или Дипел 2 X – 0,1%, които са безопасни за хората, животинския свят и околната среда, прилагат се без карантинни срокове и от тях няма токсични остатъчни количества по растенията. Третираните гъсеници загубват способността да се хранят, тялото им потъмнява и за 3-5 дни загиват от бактериално заболяване, което се е развило в тялото им. 

От инсектицидите срещу гъсениците на бялата американска пеперуда са подходящи: Актелик 50 ЕК – 0,15%, или Дурсбан 4 Е – 0,1%. Пръскането трябва да се проведе срещу младите гъсеници, които са по-чувствителни на препаратите.

Химическата реакция срещу Бялата американска пеперуда може да се съчетае и с третиране срещу ябълков плодов червей и калифорнийска щитоносна въшка.

 

 

Leave a Comment