ФАО: България с най-високи разходи за справянето със заразен нодуларен дерматит

Новото проучване на ФАО предоставя анализ на рентабилността на мерките за контрол на Заразния нодуларен дерматит в три страни от Югоизточна Европа. Неговите резултати могат да повлияят на решенията в бъдеще.

Заразният нодуларен дерматит се появява за пръв път на Балканите през 2015 г. и започва да се разпространява, като засяга говеда в няколко държави. ФАО проучва ефективността на разходите за контрол или евентуално ликвидиране на заболяването в три държави, а именно в Албания, България и Бившата югославска република Македония.

Заболяването води до икономически загуби във всички области. За земеделските производители това означава намаляване на възпроизводството на добитък, намален добив на мляко, щети по кожата и дори смърт на животни. За местните и националните органи справянето с болестта е свързано с разходи за превенция и контрол. Освен това има и търговски загуби, тъй като засегнатите страни трябва да се въздържат от износ.

„Има различни подходи и инструменти за реагиране на това заболяване“, каза Даниел Белтран-Алкруда, един от авторите на публикацията на ФАО, специалист по здравето на животните.

„Както можем да видим в примерите, представени в проучването, всяка страна може да избере всяка комбинация от тях.“

В България, Бивша югославска република Македония и Албания, Заразен нодуларен дерматит, след като е бил открит през първата половина на 2016 г., се разпространява бързо и още през същата година са регистрирани съответно 217, 1464 и 3568 огнища. Последиците за всяка страна обаче не са еднакви, като се имат предвид различните структури за животновъдство и предпочитаните стратегии за борба с болестта.

В България, която евтаназира засегнатите животни, общата стойност на дейностите е била най-висока – 8,6 милиона евро. Разходите за Бивша югославска република Македония, където използват такива мерки само за първите 28 огнища, възлизат на 6,7 милиона евро. В Албания, където този метод никога не е бил използван, разходите са били 5,3 милиона евро. Тук засегнатите животни са били обработени и правителството е компенсирало земеделските стопани за унищожените животни като им е доставило здрави, които е внесло.

Повече от 20 милиона евро са изразходвани за такива скъпи мерки като ваксинация, компенсация на земеделските стопани за заразени и умрели животни, а в България за третиране от въздух.

Разпространението на болестта значително намаля през 2017 г., което беше постигнато чрез използването на превантивни мерки, на първо място – ваксинация.

Научените уроци ще бъдат използвани за разработване на ръководство (включително указания и електронни таблици), предназначени да помогнат на водещите страни да анализират разходите и ползите от епидемиите от болести по животните. Този инструмент понастоящем се разработва и ще се прилага не само за заразния нодуларен дерматит, но и за всяка болест по животните, както и за други породи животни.

Leave a Comment