„Мъдрият не боледува“ – мотото на Фестивала на билките в с. Младен

Лечителите, дошли на празника, съветваха хората за болежките им и предлагаха съвети, рецепти и продукти за здраве
детско представление на Фестивала на билките в Младен

Децата откриха празника с танци и песни

„Умният предотвратява болестите. Глупавият ги лекува. А мъдрият не боледува.“ Тази сентенция съпътстваше първия по рода си Фестивал на билките. Той се проведе вчера в китното село Младен, кацнало точно над язовир „Александър Стамболийски“, на 13 км от Севлиево.

В малкото селце с 240 къщи, от които едва 67 обитаеми, пристигнаха за празника билкари и лечители, танцови състави и народни изпълнители. Още преди 10 часа на мегдана се поставиха маси, върху които бяха подредени билкови смеси и лечебни продукти. Гостоприемното село раздаваше през целия ден билков чай, а по обед зацвърча и скара. Вътре в читалището пък имаше просветителски лекции за билките и здравето.

„Господ дава орехи, но не ти ги троши“, беше една от хубавите мъдрости, която лекторите се опитаха да внушат на публиката от предимно възрастни хора.

д-р Вергиния Николова

Д-р Вергиния Николова

Д-р Вергиния Николова, водеща на тв предавания за здравето, откри семинара с лекцията „Знаем ли как да преодолеем стреса?“ Според нея най-сериозните заболявания се дължат именно на стресовите ситуации, които ни изваждат от подредеността на всекидневието. Първата помощ може да дойде от правилното коремно дишане. „Дишайте дълбоко, а когато издишате, изхвърлете топката от обиди, болка и притеснения, която сте събрали“, посъветва тя. Според нея старите българи много са си помагали с хората и ръчениците, и с подвикванията „И-ху, И-ха“. Когато са произнасяли тези звуци, те са изхвърляли натрупаното напрежение“, каза тя и посъветва събралите се в читалището хора да ги използват. „Кои хора стават дълголетници“, попита Вергиния Николова и веднага обясни, че здравето е въпрос на себепознаване. Човек трябва да умее да прощава на другите, но още по-ценно и трудно е да успее да прости на себе си, според нея. Д-р Николова поощри хората да помагат и да дават на другите, защото в края на живота си човек разбира, че само заради това си е струвало да си в света. Бе цитирана и мисъл на Майка Тереза, според която не е важно какво и колко даваш, а с колко любов и радост го правиш.

„Вода газим, жадни ходим“, цитира народната мъдрост билкарят и лечител от Севлиево Мичо Мичев. Той поясни, че

Мичо Мичев

Мичо Мичев раздаваше рецепти и билки

страната ни е пълна с ценни билки, които тъпчим, защото не познаваме. Най-силната българска билка според него е лудото биле. То расте на височина над 800 метра. Съдържа атропин, който се употребява в медицината за сърцето. Българският лечител Иван Раев е лекувал паркинсон с лудо биле и индийско орехче.

Цветните билки се берат не рано сутрин, а по обед, когато етеричните масла са се качили в цвета, обясни билкарят. Съхнат 2-3 дни на сянка и са готови за използване. Могат да се приемат и с храната. Например – да си поръсиш филия с тях или да изсипеш от билките в приготвената манджа.

Мичо Мичев обясни, че се е запалил по нетрадиционното лечение след като изгубил съпругата си преди повече от 35 години. Тя починала от рак преди да навърши 30 години. Болестта ѝ била предсказана от дядо Недьо от Хъневсци – село в Еленския Балкан. „Дядо Недьо огледа очите ѝ, пипна едната ѝ гърда и каза, че ще се разболее“, припомни си Мичо Мичев. Дядото владеел ирисовата диагностика, която усвоил от немски доктори по време на Втората световна война. Той бил и първият учител на Мичо.

Освен билкови смеси  и указания за физически упражения за различните заболявания, Мичо Мичев раздаваше и съвети за хармония и здраве. „Ако заспиваш трудно, простата рецепта е да си спомниш най-щастливото събитие в живота  и да заспиваш с него“, е простият му съвет.

Лечителят Валентин Тасков пък предлагаше ябълков оцет „Здраве“. С него дядо му е лекувал хората, а сега и той

ябълковият оцет на Тасков

Ябълковият оцет на Тасков, направен в Ловни дол

продължава традицията. Тасков има своя ябълкова градина в село Ловни дол, която не пръска с препарати за растителна защита. Единственото мощно средство, което използва срещу болести и вредители, е изключително просто. „Взимам кило люти чушки и стиска коприва. Счуквам ги и ги потапям в 10 литра вода. Стоят в нея 24 часа, след което прецеждам водата и пръскам. Така дръвчетата ми са здрави“, сподели бившият военен летец.

Ябълковият оцет на Тасков е натурален, за разлика от магазинния, отлежавал 1 година и по време на ферментацията е образувал гъба, която предава на течността силни антиоксидантни свойства. Киселото убива бактериите и вредителите, посочи друго качество на продукта лечителят. Неговата проста рецепта за силна имунна система е сутрин на гладно да се изпие една чаша с 150-200 мл вода с температурата на тялото, обогатена с 1-2 супени лъжици ябълков оцет, 1-2 супена лъжица билков пчелен мед и 2-3 чаени лъжички пчелен прашец с 15-20 капки спиртен разтвор на прополис (клеева тинктура) . Преди изпиване на коктейла може да се приеме чаена лъжичка зехтин, или ленено, или сусамено, или тиквено масло. Ябълковият оцет е добър и през целия ден. „Просто сипвате в каната с вода малко от него и през целия ден пиете от тази вода.“

Тасков силно препоръчва и един „лечителски“ бульон за сезона: Зелен фасул и тиквички се приготвят на пара и към тях се добавят пресни целина и магданоз.

Лечителят, който редовно участва със свои лекции на семинари за здраве, обяснява, че човек е напълно щастлив ако са изпълнени три условия. Първото – да срещне сродната си душа, което е по-трудно от това да уцелиш 6-ца от тотото. (Един на 6 милиона човека успява да срещне душата близнак, уточни той.) Второто е да имаш кръг от приятели, с които имате близки интереси и водите приблизително еднакъв начин на живот. И трето – да осъзнаеш мисията в живота си. „Човек трябва да се движи. Като седиш на едно място не можеш да се съизмериш със света“, е другият съвет на Тасков. Според него себеуважението е сред най-важните неща за постигане на хармония в живота. „От всички можеш да избягаш, но от себе си – не можеш“, каза той. Ако не се себеуважаваш, все едно си нежелан гостенин в собствения си живот.

храмът в Младен

Село Младен – 240 къщи, 67 от тях обитаеми

Фестивалът на билките продължи целия ден. Той бе украсен се само с билки, но и с богата танцова програма. Вечерта подготвените гости разпънаха палатки на поляна до селото и преспаха сред тревите и песента на птиците. „Фестивалът е първия по рода си и желанието ни е да го направим ежегоден. Но още не сме решили дали да е винаги в село Младен или да го провеждаме на различни места в страната“, поясни Петя Димитрова от името на организаторите – Асоциация за културно, стопанско, евристично и лингвистично сътрудничество (АКСЕЛС), кметството в село Младен и фондация Credo Bonum.

 

АгроПловдив благодари за снимките на водещата на програмата Елица Василева

1 Comment

  1. Злати каза:

    Искам да си купя от оцета на господин Тасков.Моля за сьдействие

Leave a Comment