ЕК пуска помощ за складиране на зехтин заради спад в цените
Испанското маслиново масло поевтиня с 33 на сто в последните месеци, гръцкото с 13,5%. Натрупали са се запаси от близо 860 хил. тона
Последователно добрите реколти на маслини и натрупалите се запаси от зехтин създадоха дисбаланс между предлагането и търсенето на пазара в ЕС, което доведе до спад в цените. С оглед на тази особено трудна пазарна ситуация днес ЕК прие помощ за частно съхранение на необработените маслинови масла.
Поради излишъка от предлагане след реколтата 2018/19, цените през последните няколко месеца на испанския, гръцкия и португалския пазар бяха особено ниски. Например цената на испанския екстра върджин зехтин, отчетена в средата на октомври, е била 33% под средната за последните пет години. По подобен начин цената на гръцкия суров зехтин беше с 13,5% по-ниска от средната за пет години.
Изключително високите запаси на маслиново масло, оценени на 859 000 тона за 2018/19 г. (88% от които в Испания), съчетани със средно производство, очаквано за 2019/20 г., заплашват да държат пазара на зехтин в ЕС под натиск.
Схемата за частно складиране ще помогне за облекчаване на натиска и ще допринесе за възстановяване на пазарния баланс, мотивират решението в ЕК.
Фил Хоган, комисар по земеделието и развитието на селските райони, съобщи с гордост, че „отново Общата селскостопанска политика е тук, за да подкрепи нашите фермери и производители. Благодарение на нашите пазарни мерки, приетата днес помощ за частно складиране ще помогне за стабилизиране на пазара и предотвратяване на по-нататъшни щети за сектора.“
Схемата ще работи чрез тръжна процедура за максимум 4 периода, за да позволи гъвкавост и премерено управление на пазара. Помощта ще бъде предоставена за масла в насипно състояние от различните видове необработени зехтини: екстра върджин, необработено маслиново масло и лампанте (с висока киселинност).
За да има помощ за частно складиране, количествата, които ще се възползват от помощта, ще остават на склад минимум 180 дни. Освен това минималното количество на оферта е 50 тона.
Офертите могат да се подават само от държави-членки производители – Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Малта, Португалия и Словения. Първият търг ще бъде пуснат от 21 ноември до 26 ноември 2019 г.