За 2023-2027 г. МИГ ще получат 10% от бюджета на ПРСР и по 2% от други 4 програми
ДФЗ е ускорил с 40% одобряването на процедурите на местните инициатилни групи по мярка 19.2 и с 47% обработките за подписване на договори
Над 600 млн. лева е очакваният бюджет за Местните инициативни групи (МИГ) в селските райони през следващия програмен период, съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев при откриването на работна среща „Водено от общностите местно развитие – изпълнение на стратегиите и поглед към бъдещето”, която се провежда в к.к. Боровец.
Подготовката на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за следващия програмен период ще е на базата на натрупания опит и при отчитане и избягване на допуснатите при прилагането на подхода ВОМР грешки.
Събев уточни, че през следващия програмен период подходът ВОМР ще се прилага с многофондово финансиране. Средствата, предвидени за неговото финансиране са в размер на 10% от бюджета на Стратегическия план за развитие на земеделието и развитието на селските райони, както и по 2% от бюджетите на програми „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Околна среда“.
Ресорният заместник-министър изтъкна, че след встъпването му в длъжност като ръководител на УО на ПРСР 2014 – 2020 г. един от основните му приоритети е бил да се ускори процесът по договаряне на подмерките на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ и по-конкретно – последващата оценка и сключване на административни договори по подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за ВОМР“. „За краткото време, за което съм ръководител на УО на ПРСР 2014 – 2020 г. бих искал да отбележа, че от страна на ДФЗ се забелязва ускоряване с 40% на процеса на одобрение на процедурите на МИГ по подмярка 19.2 и ускоряване с 47% на скоростта на обработка до етап договор“, каза още той.
Георги Събев допълни, че България и българските местни инициативни групи работят на много високо ниво по прилагането на подхода.