Последствията от войната в Украйна може да са болезнени за европейските фермери
ЕС е силно зависим от вноса на храна за животните и досега е разчитал на не ГМО соя от Украйна
Нахлуването на Русия в Украйна ще има сериозни последствия, които могат да бъдат „болезнени“ за европейските фермери и по-широката хранителна система, предупреди Майкъл Сканъл, генерален директор на Генерална дирекция „Агри“ в Европейската комисия, пред евродепутатите в комисията по земеделие. Срещата бе ръководена от председателят на комисията в Европейския парламент Норбърт Линс.
Силно субсидираната земеделска система на ЕС е мощен източник на износ, но поминъкът може да бъде застрашен, тъй като голяма част от животновъдите в ЕС разчитат на вносни фуражни култури от Украйна. Досега Европейският съюз е внасял около 70% от фуражите от Украйна, която е голям производител на не ГМО соя. Според развитието на ситуацията може би ще се наложи ЕС да преминат на соеви доставки от Бразилия.
В същото време европейските държави са в огромна зависимост от вноса на руски газ и на торове.
„Последствията от тази руска агресия ще имат голямо въздействие върху нашия агрохранителен сектор и ще бъдат болезнени. Но ние трябва да изтърпим тази болка“, каза Сканъл.
Генералният директор съобщи, че в неделя ще има извънреден Съвет, на който ще се разгледат проблемите в земеделието и с продоволствията.
Русия и Украйна заедно представляват повече от 30 процента от световната търговия с пшеница и ечемик, 17 процента от царевица и над 50 процента от слънчогледово олио, семена и бисквити за хранене на животни, но целият украински износ от главния търговски път през Черноморските пристанища са спрели заради войната, каза Сканъл. Украинската флота е минирала тежко водите.
„Тази търговия сега е по същество напълно замразена“, заяви той.
Ако украинските фермери не са в състояние да засеят култури като царевица, това може да изтласка кризата в средносрочен план, предупреди служителят на ЕС.
Много евродепутати подчертаха необходимостта от укрепване на вътрешната продоволствена сигурност, като се има предвид, че производството на храни в ЕС е силно зависимо от вносни торове, природен газ и фуражи. „Във всички тези области Комисията е ориентирана към справяне с тези слабости“, каза Сканъл пред депутатите.
Депутатите от комисията заявиха като цяло, че е твърде рано да се прогнозират последствията от войната поради неяснотата докъде ще продължи и как ще завърши.