Д. Търпанова: Играе лобизмът! Плодовете и зеленчуците отново са на дъното
Как получаването на пари може да е горчиво
След като неофициално ставките за плодове и зеленчуци по държавната Ковид-подкрепа, вече се знаят, се появиха и първите коментари на браншовици (виж по-долу).
Днес УС на ДФ „Земеделие“ ще вземе решение за обявяване на дати за заявяване на помощта, която трябва да разпредели 43,5 млн. лева.
Вечерта на 16 март след протести на сектор Плодове и зеленчуци бюджетът по тази помощ изведнъж се увеличи от 111,5 млн. на 143 млн. лв.
В парламентарната Комисия по земеделие бе оповестено, че за сектора на едрите и дребни преживни животни сумата ще е 79 млн. лв., а за всички останали – ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди, малини, сливи, десертно грозде, винено грозде, домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан, пипер полски, домати оранжерийни, краставици оранжерийни, пипер оранжериен, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини и пъпеши, маслодайна роза и ориз – 64 500 000 лв. От тях 53 милиона ще са за плодовете и зеленчуците, а останалите 11,5 млн. – за ориза и маслодайните рози.
Известни са ставките за плодове и зеленчуци: плодове, основна група – 110 лв.; Сливи и грозде – 87 лв.; Пипер – 140 лв.; картофи, кромид, чесън – 100 лв.; доматите, патладжани, краставици и корнишони – 72 лв.; главесто зеле, моркови, дини, пъпеши – 78 лв.
Какво ще се плати за ориз, засега не се знае. Ставката за оранжерийни култури също е неизвестна.
Какви са ставките за животни виж ТУК
Въпреки че настояваха разпределянето на Ковид-бюджета да е 50 на 50 между сектор Животновъдство и сектор Плодове и зеленчуци, градинарите успяха да постигнат само благодарение на протестите си съотношение 55:45. радостта им беше кратка, когато се разбра, че към процентния им дял са добавени оризопроизводителите, а преди тях и производителите на винено грозде.
Тук спорът кой има нужда от повече подпомагане е излишен, защото няма сектор, който да не усеща ударите на кризите с енергията, торовете и горивата, както и с поскъпването на фуража.
Така у повечето бенефициенти остана горчивина от обявените за подкрепа средства.
Ето какво каза Димитричка Търпанова, член на УС на Добруджанския овощарски съюз:
Няма как да сме доволни от получените ставки и разпределението на средствата
От самото начало на обсъждане на мярката ние бяхме наясно, че взетите решения от страна на политическия кабинет няма да са в наша полза.
Поискахме оставката на зам министър Бурджев с ясното съзнание че ние ще бъдем отново на дъното на земеделските приоритети.
Вчера министърът каза по БНТ, че решенията сме ги вземали на маса по заведенията. След нашите протести, ден преди официалното обявяване решението на финансовия министър да се увеличи бюджета по Ковид мярката, от животновъдите разбрахме че са дадени 32 млн. допълнителен ресурс по мярката.
Ако ресорният министър беше обективен тия средства щяха да се дадат за растениевъдството, а не 20 милиона за плодове и зеленчуци и 12 милиона за колегите от животновъдният бранш. Така отново нямаше да се постигне исканото от нас разпределение 50/50, но производителите малко щяха да се поуспокоят. Това ни навежда на мисълта, че решението е лобистко, пристрастно и в ущърб на производителите на плодове и зеленчуци. Не сме получили де минимис (като животновъдите) и ставките за нас са изключително ниски.
По отношение исканото доказване на завишените разходи за производство: Встъпвайки в длъжност, министър Иванов обяви, че приоритет на политическия кабинет ще са малките и средните производители. Обаче ние в момента се опитваме да осигурим оцеляването и оставането в бранша именно на тях.
В голямата си част това са стопани с площи до 30 дка, които извършват голямата част от производството си с много ръчен труд на тях и семействата им.
По закона за данъчното облагане те имат право и се облагат върху сумата от брутния приход намален с 60% нормативно признатите разходи.
Искането за доказване на завишените разходи ще е проблем за тях и допълнителна административна тежест.
От друга страна и допълнително натоварване на администрацията за обработка контрол и изпълнение на това решение.
Изчакваме да приключи пререгистрацията на земеделските стопани и тогава ще стане ясно колко от нашите производители ще си прекратят регистрацията като земеделски производители и по наши изчисления през 2023 г. очакваме спад в регистрираните производители с до 30%. Плащайки по-високи осигуровки и данъците по получените подпомагания, за голяма част от тези малки производители сумите, които ще получат, са по малки като стойност от това, което ще платят като данъчна тежест