В Деловата програма на Агра: Наука, Стратегически план, биопроизводство, иновации
Наближава стартът на най-голямото земеделско изложение в страната – АГРА 2023, чиито организатор и домакин е Международният панаир в Пловдив. Затова ще ви дадем малко сервизна информация, включително и най-доброто от Деловата програма, съпътстваща изложението.
Международните изложби АГРА, Винария, Фудтех ще бъдат открити на 21 февруари, вторник, от 11:30 часа през палата №6.
Преди това е организирана пресконференция от 10:30 часа на обичайното място – в пресклуба.
Според обявените в сайта на панаира такси, еднократният входен билет ще струва 10 лева, а паркингът – 9 лева за деня, като панаирният комплекс разполага с над 1300 места.
Деловата програма започна на следващия ден,
22 февруари, сряда
Тук имаме презентация за биоикономиката у нас на Аграрния университет (АУ) в Пловдив и дискусия за науката в интелигентното селско стопанство, организирана от частна компания.
Селскостопанска академия (ССА) и АУ са организатор на форум, озаглавен „Технологични решения за устойчиво земеделие и бизнес идеи за кръгова икономика“, където лектори са представители на ССА. Тук ще бъдат засегнати широк кръг теми като възможностите за оползотворяване на агро-отпадъци богати на фенолни съединения; решения за биоконтрол при овощни; ролята на биовъглена за качеството на почвите; биоразградими опаковки. Събитието ще е в рамките между 13:00 и 16:00 часа и ще се проведе в Палата №6, зала 1.
В 16:30 часа в зала Пловдив в Конгресния център ще започне награждаване на победителите в международния конкурс за вино и спиртни напитки „Златен Ритон“. Входът е с покани. Очаква се на събитието да присъства вицепрезидента Илияна Йотова.
23 февруари, четвъртък
На този ден има конференция, свързана с хранителната индустрия. През целия ден, както и следващия 25 февруари са предвидени дегустации на победителите в конкурса „Златен ритон“ в Палата №7.
Темата „Земеделие в условията на променящ се климат” обещава да е интересна. Семинарът е организиран отново от ССА и АУ. Проф. Валентин Казанджиев от НИМХ ще говори за „Агро-климатичните условия за отглеждане на основни групи земеделски култури, настояще и бъдеще“. Други теми са растителната селекция като решение за справяне с климатичните промени; завръщане към българската селекция на пшеница при рискова среда; селекционни решения при царевицата; климатичната устойчивост на нови сортове слива и сортоподложкови комбинации при череша. Форумът започва в 13 часа в Палата 6, Зала 1.
В 17 часа в зала Пловдив в Конгресния център ще бъдат връчени наградите в Конкурса на иновации. Входът отново е с покани.
24 февруари, петък
От 10:00 до 17:00 часа ще се проведе в два панела национална конференция за биологичното производства в България. Организатори са МЗм, Биоселена и Българска асоциация Биопродукти. Форумът ще е в зала „България“ в Конгресния панаирен център. първата тема е свързана с Националния план за биологично производство. За „Търговия и злоупотреби с биологична продукция“ ще говори експерт от земеделското министерство. Междувременно от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите ще бъде връчена наградата Биофактор.
Финансовата подкрепа за биологичното производство – интервенциите в Първи и Втори стълб, ще е акцент във втория панел.
От 12:00 до 18:00 часа ще проведе форумът „Фермата: Агроиновации и тенденции“ в Конгресния център, зала Пловдив. Организатор е списание Enterprise в партньорство с Национална асоциация на зърнопроизводители (НАЗ). Входът е безплатен за земеделци, а за посетители извън земеделието билетът е 145 лева.
От 13:00 до 16:00 часа ще се състои семинар на тема „Преживното животновъдство – проблеми и перспетиви“, организиран от ССА и АУ. Мястото е същото Палата №6, зала 1. Ще бъдат разгледани технологични и кономически модели в говедовъдството; интензификация на репродуктивния процес в овцевъдството; актуалният статус и перспективите за автохтонните породи в България и други.