Стефан Цанев: Луканов направи така, че БКП да бъде на власт за вечни времена
Вярвам на Моисей и на Стамболов, че само родените на свобода могат да бъдат свободни
„Всичко, което се случва сега е заложено от Луканов още през 1989 г. Той беше умен човек и заложи всичко, за да бъде комунистическата партия на власт за вечни времена“, каза тази вечер по „Всяка неделя“ писателят Стефан Цанев. И поясни: Първо, той прехвърли целия капитал от държавата на комунистическите функционери. После, във всички нови партии вкара свои хора. Така ликвидира СДС, така ликвидира николапетковистите. Ето и сега старците викат „Долу Плевнелиев, да живее Маргарита Попова!“ Водещият оспори, че едва ли подобни скандирания са конспиративно следствие. „Сигурно убежденията им са такива“, вметна Кеворк Кеворкян. А Цанев се усмихна съжалително. „Кой? Да не мислиш, че старците, които викат, знаят коя е Маргарита Попова?“
Писателят драматург започна да разсъждава на глас. През 45-те години социализъм народът беше осигурен срещу дребното неудобство, че не трябва да мисли и говори. Така народът свикна да не мисли. Е, понякога псуваше вкъщи, но навън мълчеше. Беше възпитан в лицемерие.
„Вярвам на Моисей и на Стамболов, че само родените на свобода могат да бъдат свободни. Такива, каквито са днешните студенти, които окупираха залите. Да, могат да опорочат протеста им по един начин – разцепвайки ги. Призивът ми към тях е много прост: Да бъдат свръх честни и свръх устойчиви. Ако допуснат и най-малката грешка, и най-малкия подкуп, това може да опорочи всичко. Партиите могат да искат да дърпат конците им. Затова нека момчетата да гледат да не се хванат на този конец.“
Според Стефан Цанев не е вярно това, което пише в учебниците, а именно, че народът твори историята си. „Не е така. Историята се прави от личности. Народът вика само „Ура“ и „У-у“. Той даде пример с февруарските и с летните протести. При тях не изпъкнаха личности и затова те са обречени на заглъхване. Дори и сред множеството протестиращи да е имало личности, те не могат да се проявят, защото им пречат дълбоките народни комплекси.
После писателят повтори своята теза, че БКП трябва да бъде забранена, защото има желязна структура. „Това е престъпна организация, която с насилие налага своята идеология. Изведнъж в новите времена се оказа, че хората, които тероризираха народа си 45 години всъщност не са вярвали в собствената си идеология. Нямат светли идеали, въпросът е да докопат властта. Щом толкова тачат Левски, нека да приложат неговия закон: Ако някой злоупотреби с народната власт, да бъде осъден на смърт.“
На 1 ноември, Денят на будителите нещо е „погъделичкало“ писателя, че и той е разбудил все някой. „Но след това ме обхвана униние“, призна Цанев. Припомнил си е, че едно време, когато е напишел нещо смело и непозволено, го погвали и това било хубаво, защото разбирал, че е написал истина. „А сега живеем в държава на глухи хора“, констатира драматургът.
Цанев разкри, че в момента пише пиеса с работно заглавие „Островът на блажените“. Сюжетът накратко е, че пада гръм върху кораб с много пасажери. Всички те оглушават, а корабът е изхвърлен на остров. Глухите заживяват на него и започват сладък живот. Всеки говори нещо, но никой не го чува. В един момент всички започват да говорят едно и също нещо, без да знаят това. Повтарят го и всеки се ядосва на всеки, че никой не го разбира. Накрая се избиват. „И сега е така. Всички мислят, че са прави и че се жертват за отечеството.“
„И Ботев да дойде, няма да го чуят“, каза убедено Цанев. И се сети, че наскоро прочел нещо, написано от Ботев. Поетът се опитал да види отвъд свободата и предсказал, че първо ще има монархия, после конституционна монархия, след това република и накрая община. Според Ботев нашият народ би се развил най-добре в рамките на общините си, обясни Цанев и изрази мнение, че това е може би точно така. Той дори призова за Велико Народно събрание, съставено от кметовете на общините.