В Пловдивска област са складирани 626 тона опасни стари пестициди
В България има към 4.4 милиона килограма отрови, които трябва да бъдат унищожени в чужбина
Огромен товар забранени и негодни за употреба отрови за растителна защита се съхраняват в десет склада в Пловдивска област. Според годишния доклад на РИОСВ – Пловдив в тях има почти 626 тона твърди и 26 454 литра течни пестициди. Освен посочения брой складове, в областта се намират и три депа с 25 броя стоманено-бетонови контейнери.
Най-много складове – 3, има в района на община Хисар (Хисар, Старо Железаре и Старосел), а най-голямо количество отрови се пази в склад в с. Неделево, община Съединение. Там се съхраняват 109 000 кг. твърди и 1600 л течни препарати от соцвреме. Според доклада на РИОСВ складовете са в добро състояние.
Какво се случва с препаратите с изтекъл срок на годност в сегашно време?
Услугата по извеждането им от складове им се извършва от лицензирани фирми, поясни шефът на растителната защита в БАБХ-Пловдив Мартин Иванов. Преди време от отдела по РЗ също държали на склад бракувани от търговски складове пестициди. Те били откарани за съхранение и унищожаване от подобна фирма с лиценз.
„Ние не унищожаваме пестицидите, само ги складираме“, поясни Митко Хаджиев, управител на пловдивско дружество с лиценз да извършва такава дейност. Услугата по принцип е скъпа и цената зависи от вида на препарата и степента на неговата вредност. „Изключение е частен търговец да не си е направил добре сметката за количествата отрови, които складира и да допусне бракуването им“, посочи управителят. Най-често лицензираните фирми биват ангажирани със съхраняването на конфискувани на границата препарати, които не са разрешени за ползване в страната. Понякога, но рядко, получават поръчки и от нови собственици на стари складове за растителна защита.
Принципно, България няма технология и инсинератор за унищожаване на отровите, и затова препаратите от соцвреме се съхраняват, без да се пристъпва към елиминирането им. РИОСВ има ангажимента да проверява периодично складовете (през 2013 г. е имало 15 проверки в Пловдивска област) и да следи за състоянието на пестицидите в тях. Инсинератори за унищожаване на отровите за растителна защита има в Германия и Швейцария, но услугата е много скъпа, уточни Митко Хаджиев.
Доклад от 2012 г. на Нов български университет, департамент „Науки за земята“ съобщава, че у нас има 4 391 тона негодни за употреба пестициди на територията на страната. Само 1 643 тона се съхраняват безопасно в общо 207 склада.
Този е новият Директор на Фитоконтрола на КПП К.Андреево