Консултанти искат бюджета по мярка 4.2 да се увеличи и да няма втори прием

Едва една четвърт от подадените при първото отваряне на мярката проекти ще получат финансиране

консултант в земеделиетоКонсултантите от БАКЕП внасят писмо в Министерството на земеделието и храните и ДФ „Земеделие“, в което искат бюджетът по отворената през ноември 2015 г. мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ да се увеличи до размера на целия бюджет по същата мярка, така че да няма втори прием през този програмен период.

От БАКЕП поясняват, че при отварянето на мярка 4.2 в края на миналата година са били подадени 588 проекта с обща сума на заявената безвъзмездна помощ от 810 млн. лв. От асоциацията предполагат, че от средствата ще се възползват едва една четвърт от всички разработки.

В писмото, адресирано до Десислава Танева, Васил Грудев и Румен Порожанов, се припомня, че в издадената заповед за прием по мярка 4.2 е предвидена възможност за увеличение на финансовата помощ.

БАКЕП се аргументира, като посочва, че подадените проекти в първия прием на 4.2. показват не само големия интерес към мярката, но и голямата подготовка и усилия от страна на всички ангажирани в процеса. Част от тях са в приоритетните сектори и са подадени от работещи фирми. Техните точки, между 42 и 55, обаче няма да са достатъчни, за да бъдат одобрени.

Голямата част от проектите, които събират 60+ точки, са подадени от новосъздадени дружества. Заради това, че са все още неработещи, те по-трудно биха осигурили финансиране на проектите си, което създава риск за изпълнението и усвояването на средствата.

Според асоциацията има доста проекти, при които са създадени изкуствени условия, така че да се съберат максимален брой точки. Като пример те дават разработките за създаване на винарски изби за производство на гроздов сок от десертни лозя. Целта е обаче да се получи финансиране за оборудване, което да послужи за производство на вино.

От БАКЕП предлагат на ДФЗ да публикува след предварителния ранкинг списък с всички подадени проекти –  събралите достатъчен брой точки, които ще бъдат евентуално финансирани, както и тези за които няма да стигнат средствата, но все пак биха могли да обжалват класирането в законовия срок. Така могат всички заинтересувани страни да бъдат наясно с това какво се случва, аргументират се от асоциацията. Освен това, именно тези които са били ощетени неправомерно при оценяването и които би следвало да се включат и оповестят в един списък с „резерви“, би следвало да са осведомени преди излизането на списъка с одобрени за финансиране, тъй-като след евентуални жалби, ранкинга може да се промени.

С оглед по-добрата информираност и подготвеност на бенефициентите, консултантите смятат, че е редно ДФЗ да публикува типовия договор, който ще подписват одобрените кандидати по подмярка 4.2, както и в бъдеще това да се превърне в стандартна практика.

 

 

 

Leave a Comment