Можеше да е банкер, но избра да е зърнопроизводител: Светослав Русалов

Фермерът от село Труд не иска допълнителни субсидии от плодове, зеленчуци, животни и пчели. Остава при зърното

Светослав РусаловНа 3 март Светослав Русалов е освободил персонала да празнува, но той самият е в извънредна ситуация. Зърнопроизводител от съседно землище е закъсал с трактора и му звъни да помага. „Колега е“, обяснява Русалов и оттам нататък няма смисъл от коментари, че е почивен ден, работниците са се пръснали, а всичко живо празнува. Ако беше банкер, в ден като този може би щеше да е заминал за кратка почивка нанякъде.

Вместо това зърнопроизводителят от село Труд, община Марица, приема доставка на семена слънчоглед предиобеда, а по-късно следобед ще тегли трактор по опустялото шосе.

Преди 15-16 години Русалов е бил пред два пътя – единият водел към банка с целия комфорт, който осигурява оперирането с пари. Другият сочел към нивите под небето – кални или прашни, тучни или обрулени от бури и градушки, или нацепени от суша. В джоба си е имал диплома за магистър по банково и застрахователно дело и предложение за работа. Но срещу нея пък стояло семейното стопанство на родителите му, които отглеждали какви ли не земеделски култури. В началото на 90-те те сеели делянка, мента и фъстъци. После пшеница и слънчоглед. В края на миналия век не е имало европейски субсидии, а за предприсъединителния Сапард още никой не бил чул. Царят бил далеко, както се казва, и влизането ни в Европейския съюз било непотвърден слух. Така че през 2000-а година Русалов, разбира се,

избрал по-трудното, защото е по-свободно – земеделието.

През 2003-а регистрирал собствено дружество и веднага изтеглил кредит. „Оттогава досега живеем от кредит в кредит“, казва Русалов. Първият послужил за закупуването на два комбайна, втора употреба, от Германия, които внесъл сам. Тъй като по онова време земеделието все още не било обезпечено с достатъчно техника, комбайните му жънели и чужди ниви, което пък му помогнало да си погаси по-леко кредита.

През 2004-2005 г. обаче семейното стопанство било на път да се се разпадне. „Две поредни години трупахме загуби и сериозно се замислих дали въобще да се занимавам със земеделие. Но точно тогава, когато се водили и преговорите за присъединяването на България към ЕС, станало ясно, че фермерите ще получават субсидии на площ. „Затова решихме да издържим още малко до 2007-а година, за да видим дали ще има полза“, припомня си зърнопроизводителят.

Първите години от членството ни в Евросъюза сварили семейното стопанство с 3 800 декара обработваема земя, в значителната си част наета. „Три години беше добре, но след това нещата се изкривиха“, припомня си фермерът и веднага пояснява. „През 2007 г. рентата в Южна България беше 20 до максимум 40 килограма пшеница на декар. Субсидиите пък започнаха от 18 лв./дка, стигнаха до 28 лева и повече няма да растат. Зърнопроизводството се оборудва с високотехнологични машини и тогава се появи желание у някои да обработват повече и повече земя. Това изкриви пазара. Рентите започнаха да растат и днес в Северна България достигат до 200 и дори 300 килограма зърно от декар, а при нас станаха около 100 килограма. Така на практика ние получаваме субсидии, на които превеждаме данъка, а след това ги изплащаме на собствениците на земя.“ В момента стопанството на Русалов обработва малко над 10 хиляди декара.

От Програмата за селските райони е успял да закупи нов трактор с 200 к.с., а също така да построи склад за съхранение на зърното. Кандидатствал е по мярка 121 при последното ѝ отваряне през септември миналата година и за негова изненада, проектът му за закупуване на комбайн, се е класирал. С това започва и приключва за него помощта на европейската програма. Защото оттук нататък за зърнения бизнес вратите ѝ ще останат затворени.

„Да, вярно е, че зърнопроизводството е по-леко в сравнение с отглеждането на зеленчуци, овощни или животни. Там има много ръчен труд, докато при нас всичко е механизирано“, отговаря на обичайните характеристики за бранша, които дават останалите производители. Тук обаче мъчнотиите са в подписването на договори със стотици и хиляди собственици на земя за доказване на правно основание.

Според него

зърнопроизводството е печелившо, ако заема минимум 2 хиляди декара.

„Или, хайде, нека да са над хиляда“, поправя се фермерът. Под тази граница стопанствата са неефективни. Те най-често са без собствена техника, знания и технологии, и резултатът е близък до нулата. Още по-сериозен удар за малките зърнопроизводители ще нанесе пазарът, който в последните години се задъхва от излишъци. Русалов цитира скорошна публикация, според която складираното неизкупено зърно в света е достигнало 29-годишен максимум. Прогнозите на брокерите са, че тази година цената на пшеницата ще е още по-ниска. Фермерът отказва да я посочи, но вече е изчислил, че ако цифрата е вярна, загубите му ще се равняват на 10 лева на декар.

Що се отнася до изкупуването, въпросът с пшеницата е решен от години. Зърното се изпраща в силозите на най-големия производител на хляб у нас „Симид“. „Отношенията между нас са коректни, така че продължаваме напред. Рапицата и слънчогледът се изкупуват от търговци“, добави фермерът.

Като студент по макроикономика, човекът от Труд държи под око балансовите сметки, наясно е с разходите и приходите си, и може още отсега да прогнозира с голяма точност, според стойността на фючърсите, крайния годишен финансов резултат.

Диверсификацията в „Русалов“ООД е разпределена в три култури – пшеница (50%), рапица (25%) и слънчоглед (25%). Те изпълняват и сеитбооборота на стопанството.

„Да премина към отглеждане на  плодове, зеленчуци или животни, защото са приоритетни“, повтаря въпроса той. И веднага отговаря:

„Не! Няма да го направя.

Вложил съм доста сили, средства и енергия да развия едно модерно земеделие, което да ползва най-новите технологии с модерна техника. И ще се развивам в този сектор.  Не ме влекат субсидиите на другите производства и не желая да се разконцентрирам. Това, което мога да направя още, е да се занимавам с преработка, за да затворя цикъла. Тя няма да е свързана с пшеницата, а със слънчогледа. Но, честно казано, на този етап дори и това не ми е в главата.“

Тъй като Светослав Русалов е заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), той е в течение и на постоянните преговори с властта за решаване на проблеми от различно естество. Миналата година например такъв изневиделица се появи от финансовото министерство, което пожела да се монтират нивомери на земеделските колонки за горива. И в този неравен спор, който започна през януари и продължи до октомври 2-15-а, НАЗ все пак накара Владислав Горанов да направи няколко стъпки назад.

И зърнопроизводителите са готови да повторят като останалите бизнес организации, че искат от управляващите само едно: Не да им помагат, а да не им пречат.

Наскоро и други конфликти си показаха кривите лица.

Сроковете за подхранване на житните – Проблем 1

Преди повече от две години земеделският министър Димитър Греков е подписал заповед торенето на житните да започва не по-рано от 20 февруари за Южна България и 25 февруари за Северна. Заповедта била предизвестена от нитратната директива на Европейската комисия и е свързана с опазването на водите. Преди нея азотното торене се разрешавало от 31 януари нататък.

„Имахме среща с министър Танева, за да се опитаме да я убедим да се запази предишната дата. Но това се оказа невъзможно заради европейските изисквания. От екоминистерството дори са предложили да оставим житните в състояние на глад до 1 март и да торим след тази дата. Слава Богу, това няма да се приложи, защото ще компрометира реколтата. Така че, сроковете 20 и 25 февруари, остават“, поясни Русалов.

Наредбата за земеделската техника – Проблем 2

Той е най-сериозният засега. Още от 2010 г. НАЗ желае да се урегулират условията и таксите за движението на земеделска техника по републиканската пътна мрежа. Наскоро обаче се появи проектонаредба за промяна на Наредба 11 на МРРБ, в която има текстове, с които зърнопроизводителите са категорично несъгласни. Според предложенията за промени, всяка земеделска машина, независимо от работната ѝ ширината, ще заплаща пътна такса. За техниката, която е широка от 2.55 до 3.50 метра, тя ще е 150 лева. За машините от 3.50 до 4.50 м – 220 лева. Да припомним, че според досегашната наредба за по-малките машини пътна такса е била 10 лева. Втората съществена промяна е изискването при движение на до две селскостопански машини пред тях да има пилотен автомобил. Третата – комбайните и тракторите да не се движат по пътищата в тъмната част на деня.

„Направихме разисквания в регионалните организации, които членуват в НАЗ, и се обединихме около искането за две съществени корекции на проектонаредбата“, информира Русалов. „Първо, зърнопроизводителите са категорично против високият размер на пътната такса от 150 лева за движението на техники под 3.50 метра. Но още по-несъгласни сме със забраната за движение в тъмната част на деня. В другите държави няма подобни ограничения, проверили сме това за Италия, Франция, Германия, Румъния, Испания. Когато започне жътвата, ние работим до падането на нощната влага, което се случва към 22-23 часа. Не можем да си позволим да жънем само през деня, тъй като времето може да ни изненада с дъждове. Затова не спираме, когато се стъмни. През нощта комбайните се откарват до базите за почистване и издухване, защото ако не го направим, може и да се запалят на следващия ден. Освен това не можем през нощта просто да зарежем комбайните на полето – трябва да осигурим и пазач. Факт е също така, че досега не е имало инциденти по пътищата заради нощни предвижвания на земеделска техника.“

Пчелари и зърнопроизводители – проблем 3

Възможността да се плащат субсидии по мярка 10 „Агроекология и климат“ на стопаните, които отглеждат медоносни растения и имат сключен договор с пчелари, изостри отношенията между двата бранша. Конфликтите са няколко. От една страна са заради разпределението на субсидиите. От друга – в условията, които пчеларите поставят за третиране на посевите с препарати за растителна защита.

„НАЗ няма становище за това в какви съотношения да се разделят помощите по мярка 10 – всеки сам решава. Лично аз имах разговори с пчелари, които поискаха половината от субсидията“, признава Русалов. Според него, подобно разпределение е несправедливо, тъй като не пчеларят, а фермерът поема 5-годишен ангажимент по ПРСР. Затова зърнопроизводителят от Труд се е отказал да участва в схемата по мярката. Още по-сигурен е, че самият той няма да става пчелар, за да се възползва от допълнителното финансиране.

Що се отнася до растителната защита, споровете на НАЗ с 13-те браншови организации на пчеларите, били доста разгорещени и продължили 10 месеца. Пчеларите изисквали проектонаредбата да забрани третиранията през деня. Те се мотивирали с високата смъртност на пчелите и с така наречения „синдром на празния кошер“. От НАЗ твърдят, че съвестно предупреждават пчеларите за пръсканията, които смятат да извършат, но ответната страна не затваряла пчелите, докато трае третирането, тъй като това струвало много време и труд, особено при пчелини с над 100 кошера. Накрая двата бранша се споразумели ограниченията да се отнасят само за прилагането на инсектициди, които наистина са опасни за пчелите. Препаратите срещу неприятели ще се използват максимум до 10 часа сутринта.

Дали това ще остане в окончателния вариант на наредбата, предстои да се разбере.

 

 

 

 

 

1 Comment

  1. {
    {У меня есть | Я} был {серфинг | просмотр} онлайн более
    {три | 3 | 2 | 4} часов сегодня, но я так
    и не нашел ни одной интересной статьи,
    подобной вашей. {Это | Это} вполне достаточно для меня.
    {На мой взгляд | Лично | На мой
    взгляд}, если все {веб-мастера
    | владельцы сайтов | владельцы веб-сайтов | владельцы веб-сайтов} и блоггеры
    сделали хороший контент, как вы, {internet |
    net | web} будет {намного больше | a намного больше} полезно, чем когда-либо
    прежде. |
    Я {не мог | не мог} {сопротивляться | воздерживаться от} комментирования.
    {Очень хорошо | Отлично |
    Хорошо | Исключительно хорошо} написано!
    |
    {Я буду | Я} {немедленно | немедленно} {возьму в
    руки | схватить | сцепление | схватить | схватить | вырвать} ваш
    {rss | rss feed}, поскольку я {не могу | не могу} {в поиске | найти | найти} вашу подписку {email | e-mail} {link | hyperlink}
    или {newsletter | e-newsletter}. Есть ли у вас что-нибудь?
    {Пожалуйста | Будем добры} {разрешить | разрешить | позволить} мне {реализовать |
    признать | понять | понять | признать
    | знать} {так, чтобы | для того, чтобы} я {мог просто | может | подписаться} мог бы
    подписаться. Благодаря.

    |
    {Настало | {} | подходящее | идеальное | самое лучшее время для составления планов на будущее, и {пришло | время} быть счастливым.
    {У меня есть | Я} прочитал этот пост и,
    если смогу, я {хочу | хочу | хочу} предложить вам {несколько | некоторых}
    интересных вещей или {советы | предложения |
    советы}. {Возможно | Возможно}, вы {могли | можете} написать следующие статьи, ссылающиеся на эту статью.
    Я {хочу | хочу | желаю} прочитать
    {больше | еще больше} об этом!
    |
    {Настало | {} | подходящее | идеальное | самое лучшее время}, чтобы составить {несколько
    | несколько} планов на {будущее | долгосрочную перспективу | долгосрочную перспективу} и
    {пришло | пора} быть счастливым.

    {У меня есть | Я} {читать | выучить} этот {пост | отправить | опубликовать | положить на место},
    и если я {могу просто | могу | могу | могу}, я {хочу |
    хочу | хочу} {предложить |
    рекомендовать | адвокат} вы {несколько |
    некоторые} {интересно | увлекательно | привлекает внимание} {вещи |
    проблемы} или {совет | предложения
    | советы}. {Возможно | Возможно},
    вы {могли бы | написать} {следующие | последующие} статьи {относящиеся к |
    ссылающиеся на | относительно} этой статьи.
    Я {хочу | хочу | желаю} {читать | учиться} {еще | еще больше} {вещи | проблемы} {приблизительно
    | о} это! |
    {У меня | я} был {сёрфинг | просмотр} {онлайн | он-лайн} {более чем | более чем {{| 3} часов {в эти дни | в настоящее время | сегодня |
    в последнее время | в последнее время | в
    последнее время}, { пока | но} я {никогда | ни в коем случае} {не обнаружил |
    обнаружил} любую {интересную | увлекательную | захватывающую внимание}
    статью, подобную вашей.

    {Это | Это} {прелесть | довольно | красиво} {стоит | ценность | цена} {достаточно
    | достаточно} для меня. {На мой взгляд | Лично
    | На мой взгляд}, если все {веб-мастера | владельцы сайтов | владельцы сайтов |
    владельцы веб-сайтов} и блоггеры сделали
    {просто правильно | хорошо | отлично} {контент | контент материал} как {вы сделали | вы, вероятно, сделал},
    {internet | net | web} {будет | будет | будет | может
    быть | вероятно будет | может быть | может быть | будет вероятно}
    {гораздо больше | намного больше} {полезно | полезно},
    чем когда-либо прежде. |
    А-а-а, его {хороший | приятный | хороший |
    разборчивый} {обсуждение | разговор
    | диалог} {относительно | относительно | о
    | по теме} этой {статьи | поста | фрагмента письма | абзаца} {здесь | в
    этом месте} на этом {блоге | weblog
    | webpage | website | web site} я все это прочитал, поэтому {сейчас | в это
    время} я также комментирую {здесь | в
    этом месте}. |
    Я уверен, что эта {статья | пост | фрагмент письма | параграф} затронула все интернет {пользователи | людей | зрителей | посетителей}, его
    действительно очень {приятно | приятно | хорошо | быстро | {} | статья |
    статья | фрагмент | параграф} о создании нового {blog
    | weblog | webpage | website | web site}.
    |
    Вау, эта {статья | пост | часть письма | абзаца} {хороший | приятный | хороший |
    привередливый}, моя {сестра | младшая
    сестра} анализирует {такие | эти |
    такие | виды вещей}, {так | таким образом | поэтому я
    собираюсь {сказать | сообщить | сообщить | передать} ей.
    |
    {Сохранено как избранное | добавлено в
    закладки !!}, {Мне действительно нравится | Мне нравится | Я люблю} {ваш
    блог | ваш сайт | ваш сайт
    | ваш сайт}! ​​|
    Круто, круто! Некоторые {очень | чрезвычайно}
    действительные пункты! Я ценю, что вы {пишете это |
    пишете это} {article | post | write-up} {и |, а также | плюс |} остальная часть
    {site is | website is} {также очень | чрезвычайно
    | очень | тоже | | действительно} хорошо.

    Привет, {я верю | я думаю}
    {это превосходно | это здорово} {блог | сайт | веб-сайт | сайт}.
    Я спотыкаюсь об этом;) {Я буду | Я собираюсь | Я собираюсь
    | Я могу} {я возвращаюсь | возвращаюсь | пересматриваю}
    {еще раз | еще раз} {так как я | так как у меня
    есть} {в закладки | книга отмеченный |
    отмеченный книгой | сохраненный как любимый}
    это. Деньги и свобода {это лучший | это величайший}
    способ измениться, будь ты богатым
    и продолжай {помогать | вести} {другим людям | другим}.
    |
    Ого! Я действительно {люблю | наслаждаюсь | копаю} шаблон / тему этого {сайта
    | веб-сайта | блога}. Это просто, но эффективно.
    Много раз {очень сложно | очень сложно
    | сложно | сложно | трудно | трудно} получить этот «идеальный баланс» между {превосходным удобством использования | удобством в использовании | удобством использования}
    и {визуальным внешним видом | визуальной
    привлекательностью | внешним видом}.
    Я должен сказать, что {вы | у
    вас | вы} проделали {удивительную | потрясающую | очень хорошую
    | превосходную | фантастическую | отличную | отличную} работу с этим.
    {В дополнение | Дополнительно | Также}, блог загружается для меня {очень | чрезвычайно | супер} {fast | quick} в {Safari
    | Internet explorer | Chrome | Opera | Firefox}.
    {Superb | Исключительный | Выдающийся | Превосходный} Блог!
    |
    Это {действительно | на самом деле | на самом деле | действительно | искренне} }

Leave a Comment