Десислава Танева: 10 млн. лв. за животновъдите плюс българското знаме
БАБХ стартира засилени проверки в цялата страна за нерегламентирано влагане на растителни мазнини в млечните продукти
В 13 страни от ЕС положението в млечния сектор е по-зле, отколкото при нас, съобщи на среща във Велико Търново с над 200 животновъди и млекопреработватели министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Нейното мнение е, че браншът ще излезе от кризата, ако ЕС излезе.
Взетите мерки от Европейската комисия през 2015 година доведоха до стабилизиране за няколко месеца, върна лентата назад Танева. Въпреки отпуснатите 420 млн. евро от Комисията, ситуацията не се подобри за по-дълъг период. Дебатът за търсене на решения за изход от тази криза на ниво ЕК ще продължи и през юни месец, допълни Танева.
Тя подчерта, че на фона на общата млечна криза трябва да се вземат мерки, така че млекопреработвателите да купуват мляко от родните производители. За обществено обсъждане е качена Наредба за изискванията за етикитирането и представянето на храните, съгласно която всички млечни и хранителни продукти, които са произведени от български суровини ще бъдат брандирани с българското знаме.
Финансовите мерки, които ще бъдат приложени веднага, е да се отпуснат 10 млн.лв към сектора. „Ще се възползваме от възможността, която ни даде Комисията за временната подкрепа миналата година”, обясни министърът.
От днес БАБХ стартира засилени проверки в цялата страна за нерегламентирано влагане на растителни мазнини в млечните продукти. Пробите ще бъдат вземани от търговската мрежа на случаен принцип.
По повод на проверките, които Агенцията по храните извършва в млекопреработвателните предприятия, министърът информира, че вече са проверени 14 предприятия. Сред констатираните нередности в част от проверените млекопреработвателни предприятие е установена липса на пълна документация, както и съхранение на млечни и имитиращи продукти без етикет и с неясен произход.
Министърът съобщи още, че страната ни има неофициално одобрение от ЕК на държавната помощ за акциз на горивата за земеделски нужди. „
По време на срещата бе представена и информация за първоначалния ефект от новите правила за управление на мерите, пасищата и лривадите. „Към днешна дата близо 500 000 дка постоянно затревени площи са прекратени и ли са в порцедура за прекратяване”, обясни земеделският министър. След промените за отдаване на пасища, мери и ливади в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, за стопанската 2016/2017 г. , за земите от държавния поземлен фонд, са отдадени 307 688 дка за цялата страна. В 57 общини в България все още не е започнала процедурата за отдаване на пасища, мери и ливади. В останалите 208 общини , с решения на Общинските съвети са определени за общо ползване 909 163 дка и за индивидуално 2 905 485 дка.